hoe langer de linie: des te langzamer het tempo. Na passeeren van hindernis, die men in front kan overgaan, steeds even halt houden op geschikt punt (want zoo'n hindernis staat niet altijd loodrecht op de marschrichting en bovendien overschrijdt de een haar vlugger dan de ander). E. Diverse bepalingen. Aanvankelijk geheel onge wapend, langzamerhand tot volle velduitrusting; ieder man moet precies weten, welk voorwerp zijner uitrusting, en in welke mate, leven maakt bij liggen, opstaan, loopen, hindernis passeeren enz. en neemt daartoe voorzorgsmaatregelen. Bajonet op, doch de bajonetscheede er om heen. Geweren elkaar niet doen aan raken. Alle bovenstaande oefeningen kunnen worden gehouden tus- schen 7 en 10 n. Tenslotte dit: geeft den man bij elke avond- of nachtoefening eenig voedsel mede. Een medegenomen ketoepatje doet wonderen. Rukt men om 3 of 4 uur v. m. uit, dan te voren ontbijt doen uit geven. 2. Voortgezette oefeningen. (Ook gedeeltelijk a|d recruten te onderwijzen). Algemeene beginselen: a. voornamelijk de hoeda nigheid, en niet de getalsterkte der troepen legt gewicht in de schaal; b. hoe grooter de troepenmacht, hoe moeilijker de onder neming; c. iedere detacheering vermeerdert het gevaar van ont dekking. Aangezien ik in dit opstel mij wil bepalen tot eenige opmerkingen over nachtelijke oefeningen van de kleinere eenheden, zal ik niet in details treden omtrent nachtelijke ondernemingen op groote schaal; onze L. N. O. geeft daarvan het noodige. Slechts enkele opmerkingen. 1. Schriftelijke orders, bij nacht uitgereikt, moeten goed te iezen zijn. Het ontcijferen van slecht gehectografeerde bevelen, bij een beroerde lamp of 'n lucifer, verscholen achter jas of pagger maakt iemand tureluursch. 2. Oordeelkundige keuze van het punt van afmarsch (geen opeenhooping van troepen; dus meestal: meerdere punten opgeven voor de onderdeelen; dit moet trouwens overdag ook). 3. Marschveiligheidsdienst: kleine voorhoeden enz.; k 1 e i- nere afstanden; op de flanken, indien noodig, kleine patrouilles, dicht bij de colonne; de verbinding vereischt dub bele zorg. 4. Bij alle nachtelijke oefeningen de magazijnen w e 1 vullen, doch den haan ongespannen laten, door tijdens het sluiten van den grendel, na het vullen van het magazijn, op den trekker te drukken met den wijsvinger der linkerhand; het is „simple comme bonjour", doch velen denken er niet aan. Een rechts omgeslagen haanpal gaat door stooten tegen het een of ander voorwerp soms 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 45