4. MOREEL door H. G. Door de in Aug. 1914 aan de grenzen geleden nederlagen werd de terugtocht van het 3e, 4e en 5e Fransche leger noodzakelijk. Op 21 Aug. werd evenwel deze terugtocht bij het 4e leger onder broken door een aanval van het 11e korps, gesteund door andere troepen, met het doel de over de Maas gedrongen Duitschers daarover terug te werpen. Het aanvankelijk succes was aanleiding tot de toestemming om voor dat leger den verderen terugtocht nog een dag te verschuiven, ten einde op 28 Aug. den slag voort te zetten en den D. een neder laag toe te brengen. De linkervleugel van het 4e leger werd beveiligd door het 9e korps, dat aanvankelijk last had gekregen zich naar de streek Signy-l'Abbaye Launois te begeven, terwijl de 9e cav.-divisie de verbinding tot stand moest brengen met de meer O. zich bevindende 52e reserve-divisie. O. van deze laatste bevond zich het 11e korps. Aan het 9e korps werd nu opgedragen: 1. den couloir tusschen de bosschen van Signy-l'Abbaye en van Froidmont af te sluiten en 2. bovenbedoelden aanval op de linkerflank rechtstreeks te beschermen tegen een mogelijken aanval uit de richting van Dom- le-Mesnil door plaatsing van een divisie bij Boulzicourt. Deze opdracht noodzaakte tot het front maken naar 2 diver- geerende richtingen, terwijl de commandant van het korps, de Gen. Dubois, er rekening mede moest houden ev. te moeten ageeren op gevechtsvelden, welke 30 K. M. van elkaar verwijderd waren en gescheiden door uitgestrekte bosschen met zeer weinig goede communicatiën. Om aan de gestelde opdracht te voldoen, werd het 9e korps gesplitst in 3 groepen: de 17e divisie werd naar Boulzicourt gedirigeerd van de-nog onvolledige Marokkaansche divisie, comdt Gen. Humbert, moest een brigade, waarbij de art. der div.. stelling nemen in het front Signal de Thin hoeve Courcelles. Aan deze brig, werd toegevoegd het 7e regt huzaren om de wegen, komende uit de richtingen Marlemont Aubigny-les-Bothees Vaux-Vi- laine Neufmaisons Clavy-Warby te bewaken; de andere brig., waarbij de korpsart. (2 afdn a 3 battn) vormde de alg. res. en moest 28 Aug. te 6.30 v. m. zijn opgesteld tusschen de hoeve Perouzelle en Jandun, gereed om op te rukken, hetzij richting La Fosse-a-l'Eau, hetzij richting Warnécourt. Voor de bezetting van het front Signal-de-Thin hoeve Cour celles werd door den div.-comdt de brig. Blondlat aangewezen. De voorposten kregen last op 28 Aug. te 3.30 v. m. terug te trekken over La Cense-Godel. De brig. Blondlat moest zich op Ter publ. ontv. 25—1—'22. Red- I. M. T. 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 7