Tenslotte zij hier nog vermeld de invoering van den schietbeker, die op gemakkelijke wijze op de monding van een geweer (of karabijn) geplaatst werd, waardoor dit getransformeerd werd tot een granaatgeweer. De werking was als volgt: Een geweergranaat wordt in den schietbeker geplaatst; het geweer geladen met het gewone projec tiel. Nadat met een eenvoudig niveau, of slinger, de gewenschte elevatie aan het geweer was gegeven, werd de geweergranaat door een druk op den trekker verschoten. De kogel van het Infanterie-projectiel ontstak de tijdbuis, terwijl natuurlijk de buskruitgassen van het projectiel den geweergranaat wegwierpen. De geweergranaat Viven-Bessières, die in Frankrijk gebruikt werd, had de volgende drachten: elevatie dracht in M. Eene lichtere geweergranaat kon tot 300 M. geworpen worden. Resumeerende kunnen de volgende conclusies getrokken worden lo. Het juistheidsschot is bijzonder op den voorgrond getreden (hulpkorrel, kijkervizier). 2o. Grootere vuursnelheid (aansteekmagazijn). 3o. Het vuren bij nacht en duisternis werd urgent geacht (lich tend vizier aan elk geweer). 4o. De invoering van een sluitstukbeschermer aan ieder geweer tegen binnendringend vuil zou m. i. voor Indië geen overbodige luxe zijn. 5o. Het ballistisch meerwaardig spitsprojectiel heeft zijne superioriteit boven den ogief-kogel ten volle bewezen. Invoering van den spitskogel in Nederland en Koloniën zou dan ook alleszins te rechtvaardigen zijn. Een feit is het, dat wij met onze 6.5 m. M. geweren en ogief-vor- mige projectielen in alle opzichten in het nadeel zijn bij de hand vuurwapenen met grooter kaliber en spitskogels, waarmede thans de meeste mogendheden zijn bewapend. Uitboring van ons geweer tot een grooter kaliber, waardoor een ballistisch meerwaardiger wapen wordt verkregen, bleek technisch zeer goed mogelijk. Het ware te wenschen, dat dit vraagstuk ernstig onder de oogen werd gezien. 45° 55° 65° 75° 80° 190 175 150 110 85 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 32