5. HET ONTWERPEN VAN TACTISCHE OEFENINGEN door j. v. d. weyden. Tot de eerste werkzaamheden van dengene, die eene tactische oefening, hetzij op de kaart, hetzij in het terrein, moet leiden, behoort het ontwerpen van een oorlogstoestand, waarin de aan de oefening deelnemende troepen worden verondersteld te ver- keeren Op grond van dien onderstelden oorlogstoestand ontwerpt de Leider dan tevens een of meer opdrachten voor de bevelvoeren den, tenzij deze uit de hun verstrekte gegevens zelfstandig tot hun opdracht moeten besluiten. In het ondervolgende zullen wij „oorlogstoestand" en even- tueele „opdracht" kortweg met den naam van „Onderstelling" aanduiden Ofschoon het leiden van tactische oefeningen een kunst op zichzelf is welke slechts betrekkelijk weinigen verstaan, wordt van kapiteins en majoors voor het verkrijgen van de geschikt heid voor den hoogeren rang geëischt, dat ze tactische oefeningen behoorlijk resp, goed kunnen leiden. En aangezien ons her haaldelijk gebleken is, dat reeds het ontwerpen van eene onder stelling voor degenen, die zich daarin weinig geoefend hebben, moeilijkheden oplevert, verdient het wellicht aanbeveling daar omtrent enkele aanwijzingen te geven. Bij het ontwerpen van eene oefening heeft men rekening te hou den met de sterkte der strijdkrachten, welke men wil laten optreden, met de gesteldheid en de uitgestrektheid van het ter beschikking staande terrein en met hetgeen men in deze of gene richting wil beoefenen. Het is een feit, dat, hoe geringer de sterkte der troepenmacht is, welke men wil laten optreden, des te moeilijker het veelal is om een natuurlijken oorlogstoestand te scheppen, aangezien in den werkeliiken oorlog kleine afdeelingen slechts zelden tot uit voering van eene zelfstandige opdracht worden geroepen. Veelal worden voor oefeningen op de kaart en velddienst oefeningen met kleine afdeelingen onderstellingen ontwerpen, welke handelingen uit den z. g. kleinen o o r 1 o g tot grondslag hebben, bijv. dekking van fourageeringen, van evacueeringen, enz. Maar ook deze handelingen zijn zelden op een behoorlijken grondslag te brengen. Wel is het optreden van etappetroepen in zeer kleine verbanden iets, wat in den oorlog vaak kan voor komen, maar vijandelijke afdeelingen, welke daartegenover kunnen komen, bestaan öf uit franc-tireurs, die men in vredes tijd bij oefeningen in het terrein niet kan laten optreden, öf uit Ter publ. ontv. 20-7- 22. Red I. M. T. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 33