gegevens kunnen zijn verkregen uit een ander vuur b. v. op een doel in de nabijheid, of wel de gegevens moeten gezocht worden, door de ligging van het doel eerst eenigszins nader te bepalen door het in te sluiten tusschen twee verschillende banen. Wij krijgen dus normaal: het grensschieten, wat ten doel heeft het doel in te sluiten tusschen twee elevaties, zoodanig, dat daaruit een elevatie kan worden gevonden, welke bij schieten èn plus èn min schoten zal geven; b). het groepschieten, wat ten doel heeft de ligging van het doel nader te bepalen uit de verhouding van het aantal plus en min schoten in de groep; c). het uitwerkingsvuur, wat ten doel heeft de gestelde opdracht te volvoeren. ^7. Het GRENSSCHIETEN. Afgescheiden van de keuze der lading, welke door den eisch, aan het uitwerkingsvuur te stellen, wordt beheerscht, moet begon nen worden met de keuze der elevatie. Deze elevatie zal afhangen van den geographischen afstand waarop het doel is gelegen. De schootstafel vermeldt de voor dien afstand bijbehoo- rende elevatie, welke echter alleen juist zal zijn onder zeer be paalde omstandigheden, in het hoofd van de schootstafel vermeld, als: een bepaalde aanvangsnelheid en gewicht van het projectiel, gewicht en temperatuur der lucht, windstilte en gelijke hoogte van vuurmond en doel. Is een dezer omstandigheden niet normaal zoo zal de vermelde elevatie ONjuist zijn. Ten einde dus de goede elevatie te kiezen moet de schootstafel de aan te brengen correcties geven, bekend onder den naam: correcties voor de daginvloeden. In Indië met zijn geaccidenteerde terreinen en groote verschillen in hoogten is dit zeer zeker uitermate noodzakelijk. De aldus gecorrigeerde elevatie is dan degene, waarmede het vuur moet worden geopend. Een voorbeeld hoe deze zoude kunnen zijn moge de hierachter gevoegde bijlage voor 7.5 c. M. Veld geven. 8. Hoe groot moet de sprong zijn voor de volgende elevatie? Deze moet zoo groot zijn, als noodig is voor ons doel, n. 1. te komen tot een elevatie voor het groepschieten waarbij plus en min schoten worden verkregen 1). Een ruwe berekening leert dat: Aangenomen wordt, dat door het in rekening brengen der daginvloe den, reeds dadelijk ongeveer de goede elevatie is verkregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 3