53 I. De reis van den Prins van Wales naar Britsch Indië. Doel-gesclliktheid van den kroonprins voor dergelijke reizen-beteekenis-houding van de Britsch-Indische bevolking-non-coöperatorbeweging. II. Rusland na den val van het tsarisme. Kerensky aan het bewind-einde socialistisch regime-intrede van het bolsjewisme met Lenin en Trotzky -karakteristiek van het bolsjewisme-vernietiging van handel en indus trie-consequenties voor den landbouw-hongersnood en ziekten-geleide- lijke terugkeer tot de kapitalistische voortbrenging. III. Inheemsche elementen in het Leger. Verscheidenheid der landaarden -hunne militaire waarde-gelijkstelling-gevolgen-landaardsgewijze groe peering-kadervorming. Fransche taais Een opstel te maken over een der volgende onderwerpen, waarbij de daarbij vermelde punten te behandelen (1 'ƒ4 uur) I. De pers in Indië. Karakter en invloed tot voor eenige jaren-Vaak meer persoonlijk dan zakelijk-Ontstaan van politiek leven inlndië-par- tijorganen-invloed op de beteekenis van de pers-lnlandsche pers-toon. II. Jaarbeurzen. Oude instelling-Lyon, Leipzig en Utrecht-nut van jaarbeurzen-Bandoengsche Jaarbeurs-meer tentoonstelling van producten Europeesche dan wel Inlandsche nijverheid. III. Bonden in het Leger. Vroeger onvereenigbaar geacht met het begrip van militaire discipline-die zienswijze geleidelijk veianderd-bij een ieder?- politieke of militaire overwegingen?- invloed en resultaat der bonden-georganiseerd overleg. Duitsche taalt Een opstel te maken over een der volgende onderwerpen, waarbij de daarbij vermelde punten te behandelen. (l'/4 uur) I. De Washington conferentie. Mislukking van den Volkerenbond .Nood zakelijkheid van beperking der weermacht. Initiatief van President Harding. Standpunt van verschillende mogendheden. Practische resul taten. II. Oppersilezië. Beteekenis als industrie-gebied- Bevolking, volksstem ming. Drijven van Frankrijk. De beslissing. De consequenties hiervan. III. Frankrijk en de entente na den oorlog. Vrees voor een zich herstellend Duitschland. Middelen om Duitschland volkomen weerloos te maken. Meeningsverschillen met de gewezen bondgenooten. Maleische taal lste vraag. (1 uur) Vertaal in het Maleisch. Bandoeng wordt steeds grooter en grooter. Waar vroeger sawahs en kleine Inlandsche woningen stonden zijn nu breede wegen aangelegd en groote gebouwen opgericht. Daardoor zijn echter de inboorlingen gedwongen buiten de stad andere woningen te zoeken. Velen van hen werken echter in de stad hetzij op kantoren of in winkels, hetzij als bedienden. Zij moeten nu iederen dag vroeg van huis en komen iederen avond laat thuis. Zou het niet goed zijn voor hen kampongs te maken in dan wel dichtbij de stad? Men heeft dat al geprobeerd ten Zuiden van de Riouwstraat maar naar mijn meening doen de daar gebouwde huisjes te weinig denken aan een kampong zoodat de Inlanders zich daar niet op hun gemak voelen. Ook wonen velen liever niet op de erven van de Europeanen. 2 de vraag a Zie bijlage. b. Te schrijven in Maleisch-Arabisch letterschrift: Akan mendjalanken perentah hoekoem maka laoetan negri itoe terbagi doea. Soedah barang jang tentoe laoetan besar tida ada satoe negri jang mem-

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 53