poenjai, jaitoelah kepoenja'an orang sadoenia. Dari itoe maka kapal jang ada di laoetan besar, jaitoelah soewatoe negri sendiri, dan orang prasman bilang di laoetan besar maka bendera jaitoelah negri. Ini adat terpakei boeat segala kapal maskipoen kapal dagang dan kapal perang di laoetan besar. Akan tetapi kaloe itoe-kapal tida ada lagi di laoetan jang besar, kaloe soedah berhampiran negri, kaloe laoetan itoe soedah teritong djadi bilangan itoe negri; maka kapal perang sadja tinggal djadi seperti negri sendiri, dan kapal-kapa) dagang dan lain lain praoe soedah masoek djadi bilangan itoe negri. 9. Mededeeling. Bij de K. M. A. te Breda zijn verschenen en daar verkrijgbaar gesteld No. 592. Hoofdstuk 111. Geschut met toebehooren. Eerste deel. (Vuurmonden en richtmiddelen), docy H. W. Heijman. Met een atlas van 28 platen. Uitgave 1922. Prijs f 13. No. 592a. Aanhangsel. (Mitrailleurs en eenige moderne oorlogs middelen), bestemd voor de cadetten van alle Wapens, door J. Reitsema. Met een atlas van 30 platen. Uitgave 1922. Prijs f 9. 10. BOEKAANKONDIGING. Van de firma Kolff mochten we ontvangen een exemplaar van „De Krijgsgeschiedenis van Ned, Indië van 1811-1894," sa mengesteld door den gepensioneerden Luitenant-Kolonel der Inf. N. I. L.G. B. Hooyer. De uitgever stelt het werk beschikbaar voor den prijs van f 5; men zie de advertentie in deze aflevering. Het boek bestaat uit 3 deelen en is voorzien van een groot aantal schetsen. Behandeld worden o. m.De Verdediging van Java tegen de Engelschen, met als aanhangsel: vroegere verdedigingsstelsels van Java; de expeditiën naar Palembang; de Javaoorlog; die ter S. W. K.; de strijd in Djambi, de Lampongs, Banka, Celebes, Bali, Borneo, Bantam, Nias, Timor, Ceram, Toba, Flores, S. O. K. en Tamiang en de Atjehoorlog. De prijs is dermate laag gesteld, dat de kosten voor niemand beletsel behoeven te zijn om zich het werk aan te schaffen. Het is o. i. bovendien eene geldelijke uitgave, die voldoening zal geven, vooral als men geplaatst is in, of nabij, plaatsen, waar zich de beschreven gebeurtenissen indertijd afspeelden. Red. 54

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 54