58 Terzake zegt Schr.:— „Brasier" vindt liet noodig om er nogmaals op tc wijzen, dat de G. P. zooveel minder kostbaar is dan het Leger. Jawel, dat weten we nu al lang. Dat is al in alle toonaarden gezegd en ook door ons niet weersproken. Het wordt nu echter eindelijk eens tijd, dat men gaat inzien dat de G. P. aan die omstandigheid alléén niet haar noodzakelijkheid kan ontleenen. Het is meer dan tijd, dat men tot het besef komt, dat die mindere kost baarheid niet in het minst een argument kan zijn om er 10.000 man G P. op na te houden, die men niet noodig heeft, en wier handhaving de nood zakelijke en rationeele uitbreiding der Algemeene Politie in de Buiten gewesten met 3 a 4000 man in den weg staat.— Blijkt het mogelijk, door: a. in meerdere mate partij te trekken van de troepen, die op de B. Bn. MOETEN zijn en b. uitbreiding van de Algemeene Politie met 4000 man (te nemen uit de ex-G. P.) de geheele G. P. af te schaffen, dan is er voorzeker veel voor te zeggen tot die afschaffing over te gaan, al was het slechts om redenen van zuinigheid. We nemen ten slotte nog het volgende over: —„Laten we de zaken toch nuchter beschouwen! Primo: Er is in de Huitengewesten een legermacht, ruim voldoende sterk en volkomen deugdelijk om de veiligheid van het gezag tegen elke aanranding van binnen uit afdoende te verzekeren. Van die legermacht kan ginds ook niets worden gemist zonder dat in gevaar te brengen, want alleen het Leger kan de vereischte waarborgen geven voor die veiligheid. De G. Pkan dat niet, omdat zij o. m. door onvoldoende encadreering, kwalitatief en kwantitatief daarvoor de noodige soliditeit mist. Om deze te erlangen zou zij zóó belangrijk veel duurder moeten worden, dat de kosten die van het Leger zouden evenaren Secundo: Er kan in de Buitengewesten een (algemeene) politie zijn van voldoende uitgebreidheid en deugdelijkheid en toch minder kostbaar dan de G. P., aan welke de in de hooger aangehaalde regeerings-circulaire genoemde diensten (begeleiden transporten, bewaken gevangenissen, nach telijke rondes, tegengang sluikhandel enz. D. P.) met volle vertrouwen zouden kunnen worden opgedragen. Dit is slechts een kwestie van orga nisatie, en het was juist zulk een organisatie welke de Regeering in 1912 zeer bepaaldelijk bedoelde. Voor zooveel noodig kunnen aan die algemeene politie te organiseeren als de Veldpolitie op Java vuurwapenen van eenvoudige en duurzame constructie (dus geen moderne snelvuurge weren) ter beschikking worden gegeven en in bepaalde gevallen worden uitgereikt. Enkele gepensionneerde officieren en onderofficeren zouden kunnen worden belast met de instructie in de behandeling en het onderhoud dier wapens. V o i 1 a tout. Het plaatsen van een nieuw orgaan de G. P. tusschen de twee hier boven genoemde in, voor welk nieuw orgaan eigenlijk geen werk is, heeft den Lande al heel veel geld gekost, zonder evenredig nut en is oorzaak, dat het nieuwe instituut om zijn bestaan te verzekeren, zoowel naar de zijde van het Leger als naar die van de Politie grijpt, om in 's hemels naam maar werk te hebben. Ziedaar de eenvoudige waarheid, in a n u t-s h e 11."— In de rubriek „Pers en Periodiek" lezen we in een verslag van de jaar vergadering van de afdeeling Beroepsofficieren van de Algemeene R. K. Offnvereeniging het volgende Vervolgens dankt Mr. Dr. Kooien voor de gelegenheid hem geboden, deze vergadering bij te wonen. Hij voegt hieraan een kort woord toe, teneinde te betoogen, dat hij zich niet kan uiten zooals de vorige spreker deed, daar hij als Voorzitter van de Tweede Kamer, zich buiten alle politiek te houden heeft en een neutraal standpunt moet innemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 58