verkeerd het is, dat de Comdt van een colonne niet bij de voorhoede mar cheert, maar v. n. dat men niet moet volstaan met het geven van bevelen, doch wel degelijk zich steeds moet vergewissen, of die wel naar behooren worden uitgevoerd. Misverstand en nalatigheid komen niet alleen in tijd van vrede voor. Uit „Les communications et les destructions aux armées" blijkt, dat de Fr. in totaal 7000 KM. spoorlijn in den oorlog hebben aangelegd, d. i. na genoeg evenveel als het toen bestaande net lang was. terwijl verder, om een denkbeeld van operatievervoer te geven, wordt vermeld, dat van 21 Mrt. tot Dec. '18 17000 treinen benoodigd waren. De autodienst, welke met 6000 voertuigen begon, eindigde met een aantal van 95000, terwijl de Eng. verder nog in gebruik hadden 54000 auto's 800 caterpillars en de Ameri kanen 40000 auto's. Het spreekt vanzelf, dat het onderhoud der wegen dan ook zeer veel werkkracht vereischte, vooral in de voorste zone; 900 KM. weg werden aangelegd, terwijl een zelfde aantal KM. werd verbeterd, waarvoor noodig was: 27 millioen ton steenslag. Om dit materiaal te vervoeren, moest men tot de oprichting overgaan vanl7 compn. stortkarren, in totaal sterk: 2300 karren, 5000 paarden en meer dan 700 vrachtauto's. „Réflexions sur le service de santé" geeft aan dat het marschverlies 61 °/o bedroeg, welk bedrag sterk verminderde wanneer de troepen per trein af auto werden vervoerd. Welk een gunstige uitwerking de toepas sing van injecties op het verloop van de meest gevreesde besmettelijke ziekten uitoefende wordt door sprekende cijfers aangetoond; men paste zelfs een serum toe tegen koudvuur en tegen verettering der wonden. T. a. v. den gasoorlog wordt gezegd: „Nul ne peut savoir aujourn'hui si Ia guerre des gaz, en cas de conflit, reprendrait a nouveau; il est permis de le redouter. En l'occurence, ce serait encore le problême de la pre servation qui dominerait la question, au point de vue médical, comme d'ailleurs au point de vue tactique." Verder wordt vermeld, dat de uniforme ambulances, type'10 „et par suite théoriquement interchangeables" vanzelf „se spécialisèrent par leur personel et petit a petit par leur matériel et cela pour le plus grand bien du service et dans l'interêt supérieur des blessés et des malades.'' Een artikel, dat onze doktoren wel niet onopgemerkt zullen laten. „La cav. dans la défensive" bespreekt op welke wijze de cav. smalle en breede openingen in het front kan stoppen, totdat zij door andere troepen wordt afgelost, waarbij eenige voorbeelden uit den oorlog worden behandeld. Het eerste behandelde geval is tevens een goed voorbeeld van het voeren van een gevecht te voet met optreden van een afdeeling te paard, welke op de vleugels van de tegenpartij ageert. Duidelijke kaarten vergemakke lijken de bestudeering. „Un grand chef allié,, geeft een korte karakterbeschrijving van Haig. Rev. Mil. Générale 15 April In „L'armée qu'il nous faut" betoogt Schr., uitgaande van een (in een toekomstigen oorlog tegen D.) optreden buiten het eigen land en wel in de linie Ahaus-Dortmund-Hanau-Stuttgart -Donau-eschingen, dat Fr. noodig heeft een leger van 0 Divn. enl2Divn. cavin totaal 300,000 man als „force de couverture" Een groote bewege lijkheid is voor dit leger een eerste vereischte; daartoe wordt gewenscht een cav. „trés mobile, trés entreprenante et trés entrainée, apte a combattre a cheval et au besoin a pied, bien pourvue de mitrs et de fusils mitr., d'autos-mitr. et d'auto's-canons, mais débarrassée de tout ce qui risquerait de compromettre ses qualités de vitesse. Une inf. qu'on se garderait d'alourdir par un excès de matériel, mais qui serait abondamment pourvue en mitrs enz." Aan het einde van het art. roept Schr. uit: „A tout prix évitons de retomber dans la guerre de positions. Devanqons, marchons, manoeuvrons! Et si, contre notre volonté, la guerre devait se cristalliser pour un temps, que ce soit du moins sur l'Elbe et sur le Danube." Het is te hopen. Red. I. M. T. 64

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 64