De tabel behoeft geen toelichting, alleen wordt opgemerkt, dat ook hier blijkt, dat indien de verhouding van het aantal plus en min schoten weinig van 1 verschilt, de aan te brengen correcties klein en misschien niet aan te brengen zijn. Zoo voor de groep van tien schoten, waarin vier min schoten, zoude de correctie zijn 0.2 LS50. 16. Voor de practijk is in stede van de correctietabel liever een formule te geven, welke met voldoende nauwkeurigheid de correc tie geeft. Deze zoude zijn a~b X LS50form. 6. n Hierin is a b het verschil der aantallen schoten plus en min; en n het aantal waarnemingen der groep. Alleen voor de eerste kolom is de benadering te ruw. Zijn in een groep van 6 schoten 2 schoten min gevallen, zoo zal moeten worden gecorrigeerd door met HX LS5q V3 LS50 b vooruit te gaan. De tabel geeft het zelfde getal. Bij een groep van 10 schoten waarin drie schoten min, is de correctie volgens de formule 0.4 LS50; volgens de tabel 0.39 LS50, dus practisch dezelfde. 17. Verder moet nog de kans, dat de grenzen niet goed zijn, worden onder het oog gezien. In dat geval zal in de groep 2 (K G) geen wisseling in teekens optreden. Stel dat gekozen is een sprong van 1 !/2 LS50 met herhaalde grensschoten, waarbij 6 waarnemingen voor het groepschieten noodig zijn. Er is dan nog 22 kans, dat de grenzen niet goed zijn. Het verschil van de elevaties bij het grens- en bij het groep schieten bedraagt dan 0.75 LS50 Krijgen wij nu van deze zes schoten vijf in denzelfden zin, dan bedraagt de correctie reeds 0.72 LS50, dus wordt practisch de elevatie van het grensschieten na correctie verkregen. Zijn dus de vijf eerste schoten in denzelfden zin, dan is de groep stellig af te breken en moet een groep worden geschoten met de elevatie van een der grensschoten. Men kan echter nog één schot eerder afbreken als de vier eerste schoten in denzelfden zin vallen. De kans, dat de twee laatste schoten beide in tegengestelden zin zullen vallen is zeer klein en bedraagt slechts ,5 En die twee schoten moeten in den zelfden zin vallen, wil de correctie niet zóó zijn, dat de elevatie van een der grenzen worde gekozen. In het geval dat de vier eerste waarnemingen het zelfde teeken geven, is dan de groep af te 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 10