Zij moeten zeer goed verplaatsbaar zijn: Dit is een zeer voor name eisch. Men moet van zin minstens dezelfde verplaatsbaar heid eischen als van veldart. doch m. i. in geaccidenteerd terrein zelfs meer. De voordeelen van een hooge opstelling zijn zoo groot, dat geëischt moet worden, dat een zl. dwars door het terrein tegen een niet te steile helling opgebracht kan worden. Een goed voorbeeld van een verplaatsbare installatie zijn de bij ons leger ingedeelde 60 c. M. zin, die practisch overal kunnen komen. Eenvoud en soliditeit van constructie: Zoo dra een installatie niet aan deze eischen voldoet, is ze a priori ongeschikt voor oorlogsdoeleinden. Maar vooral de nieuwere typen zin kunnen volkomen aan de te stellen eischen voldoen. Een spiegel van zuiver parabolischen vorm, goed reflecteerend en bestand tegen mechanische schokken en weersinvloeden. Helaas is het nog steeds niet gelukt een spiegel te construeeren, welke aan alle eischen voldoet. Aan de beide eerste eischen voldoen de glazen spiegels met zilveren spiegellaag volkomen, doch wat de laatste eischen betreft zijn de metalen spiegels met goudlaag in het voordeel. Sedert' een 20 jaren wordt er nu al strijd gevoerd over de vraag, welke spiegel de beste is. De Fr., die voorstanders en de constructeurs van metalen spiegels zijn, geven daarvan de volgende voordeelen op: a. Beter bestand tegen schokken bij het vervoer, en bij treffen niet onherroepelijk defect, b. Het gele bundellicht wordt minder geabsorbeerd in de atmosfeer. Dit is wel zóó, maar het verschil is gering, zoodat het practisch van weinig belang is. c. Het waarnemen is minder vermoeiend. Dit is een belangrijk punt. d. Geringer gewicht e. Geen kans op springen door plaatselijk afkoelen, wat bij glazen spiegels kan voorkomen. Daar stellen de tegenstanders, D. en Am., als nadeelen tegen over: a. Geringer reflecteerend vermogen van goud, vergeleken met zilver. Dit kan wel 30 schelen, b. Metalen spiegels zijn nooit zuiver parabolisch, vooral niet als ze warm worden en dan ongelijkmatig uitzetten, c. Munitieus onderhoud, wat te velde niet altijd mogelijk zal zijn. d. Minder bestand tegen weersinvloe den. De practijk in lndië wijst dit echter niet uit. Terwijl bij glazen spiegels nog al eens verwering optreedt, vertoonen de metalen spiegels geen enkel gebrek. Verhoogde opstelling: Hierboven werd reeds het groote voordeel van een hooge opstelling uiteengezet. Aangezien in vlak terrein niet altijd een hooge opstelling gevonden kan worden, moet als eisch gesteld worden, dat bij elk zl. een verhoog de opstelling aanwezig is, zoodat het 6 a 7 M. boven het maaiveld komt. Anders geven lage struiken, heggen, galangans e. d. zulke lange slagschaduwen, dat het gebruik van zin waardeloos wordt. Auto- of paardentractie: De voordeelen van auto- 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 30