minstens van de Divisie. Het verdient aanbeveling de zoeklichten in de hand van de hoogere bevelvoering te houden. Want het nut van zin hangt geheel af van het terrein; is dit open en vlak, dan kunnen zin van groot nut zijn en tot aanzienlijke troepen-besparing leiden. Is het echter begroeid, dan is het in het algemeen verstan diger geen zin te gebruiken. Nemen we per Divisie aan 2 of 3 secties van twee zin van 60 c. M. Als algemeen technisch comdt kan dan optreden een luit. of ond.-luit. van de verlichtingsafdeeling. Deze is verantwoordelijk voor de bedrijfsvaardigheid van het materieel, zorgt voor tijdige aanvulling van personeel, verbruiksartikelen, reservedeelen enz. Aan het hoofd van een sectie staat een Adj. ond.-off. of Sergt-Maj., doch deze kan tevens comdt van één installatie zijn. Bij de andere install, treedt als zoodanig op een Sergt. Verder moeten bij de Divisie een voldoend aantal offn aanwezig zijn, die als hoofdw n r kunnen optreden. Dit laatste is het cardi- nale punt, waarvan het nut, van zin te verwachten, ten eenemale afhangt. Zijn deze offn er niet, berg dan de zin gerust op, want ze zullen meer na- dan voordeel geven 1 Men vergete nooit, dat een verkeerd gebruikt zL, door het ver raden van de eigen stelling, de eigen troepen groot nadeel kan berokkenen. Dit merkt men bij vredesoefeningen niet, maar in werkelijkheid wél. De beste methode om dit aantal offn reeds in vredestijd te ver krijgenwant in oorlogstijd is er geen gelegenheid toe bestaat hierin, dat regelmatig jonge Offn van de Inf. en de Art. uit de garnizoenen Tjimahi en Bandoeng een cursus voor hoofdwnr volgen. Kosten zijn daaraan niet verbonden, en bezwaren voor den dienst evenmin, aangezien waarnemen alleen 's avonds geleerd kan worden, als de dienst bij den troep afgeloopen is. Na afloop een beoordeeling en een aanteekening in de conduite, dan weet men ten allen tijde wie voor deze betrekking het meest ge schikt zijn. B. nabijverdedigingszoeklichten. Deze kunnen volstaan met een werkingssfeer van 300 tot 500 M., zoodat als regel een spiegeldiameter van 25 tot 45 c. M. voldoende is. Een enkele maal past men voor bijzondere gevallen 60 c. M. toe. De lichtbron is meestal een pastille, verhit door een acety- leen-zuurstofvlam. Hoe eenvoudig het behandelen van een der gelijk eenvoudig zl. ook lijkt, de practijk bij oefeningen bewijst steeds weer dat dit niet het geval is. Allerlei kleine handgrepen, hoogst eenvoudig, maar noodzakelijk, maken dat het personeel in de bediening doorkneed moet zijn, om een goede bediening onder alle omstandigheden te verzekeren. Dit heeft er toe geleid, voor de bediening steeds speciaal per soneel te bestemmen, ondanks het bezwaar, dat dit dikwijls langen Vetdruk van ons- Red. 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 34