tijd vrijwel niets te doen zal hebben. Daarom hebben o. a. de Duitschers, om dat oneconomisch gebruik van personeel te ont gaan, de gaszln omgebouwd, zoodat een electrische lamp, gevoed door een accubatterij als lichtbron dienst kan doen. Deze lichten zijn zeer eenvoudig te bedienen, doch vereischen een groot aantal accu's en een inrichting om ze op te laden. Wijze van gebruik. Deze zin kunnen natuurlijk alleen een rol spelen in de laatste fasen van het gevecht. Als regel wor den ze ter beschikking gesteld van de troepen-comdtn in voorste linie. Het bedienend personeel is zuiver technisch, de troepen- comdt bepaalt wanneer, waar en hoe de zin gebruikt worden. Daartoe is het gewenscht de volgende regels in acht te nemen: a. De normale opstelling is in de tirailleur-linie, dan wel kort er achter, doch dit alleen als de eigen troepen dan onder geen omstandigheden verlicht worden. b. Een hooge opst. geniet de voorkeur met het oog op slag schaduwen. c. De bundel .is zwak divergeerend, zoodat de breedte op 400 M. ongeveer 20 M. bedraagt. d. Per zl. wordt als regel een sector met een tophoek van 45 tot 60° aangewezen. Door het inslaan van piketten ter zijde van het zl. kan voorkomen worden, dat deze grenzen overschreden worden. e. In den afwachtingstoestand wordt het zl. gedekt achter een borstwering opgesteld. Bij het schijnen geeft het normaal over- bank licht. Om de eigen opst. niet te verraden, moet vooral niet te vroeg licht gegeven worden. Doet men dit eens om te verkennen, dan niet langer dan 10 a 20 sec. g. De verbinding tusschen zin en troepen-comdt, welke ze ter beschikking heeft, is óf telefonisch óf met ordonnansen. Het t f n- materieel moet door den troep geleverd en bediend worden. h. Behalve voor verlichting, kunnen deze zin uitstekende dien sten bewijzen, voor het verblinden van den aanvaller. Daartoe wordt de bundel regelmatig heen en weer bewogen. Doch niet te vlug, omdat de pupil zich anders niet verkleint, aangezien de lichtimpressie dan van te korten duur is. WAARDE VAN ZOEKLICHTEN VOÖR DEN BEWEGINGS OORLOG. Over de waarde van zin loopen de meeningen nog al uiteen. Zooals bekend verondersteld mag worden hebben ze tijdens het beleg van Port Arthur aan Russische zijde schitterende diensten bewezen. Ook de verliezen, aan zin toegebracht door vijand, vuur waren daar gering. Ovc.- het gebruik in den afgeloopen oorlog zijn slechts weinig gegevens bekend, wat als bewijs aangevoerd zou kunnen worden, dat ze weinig nut afgeworpen hebben of bijna niet gebruikt zijn. 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 35