eene mij door den voorganger van den vorigen dienstchef in uitzicht gestelde betere organisatie, welke hij voor zijn vertrek niet zelf meer tot stand had kunnen brengen, doch aan zijn opvolger zou hebben aanbevolen een regeling welke het bedrijf ten goede zou zijn gekomen en mijzelf evenzeerheb ik juist om de laatste reden, met diens opvolger in de elf jaren daarna, nooit gesproken. Zoolang de aansprakelijkheid voor den gang van zaken niet bij mij lag heb ik de bestaande toestand, ook al kon ik die niet bewonderen, als een feit aanvaard en getracht ervan te maken wat ervan te maken was. Toen de Regeering mij echter had benoemd in de Commissie heb ik daar gehandeld naar mijn overtuiging, zooals enkel mijn plicht was, en mij noch door voorspiegelingen noch door bedrei ging daarvan laten afbrengen. Ik kan den Majoor S. verzekeren dat het in de Commissie niet ging om persoonlijke wenschen tot uiting te brengen doch om de beantwoording van de gestelde zakelijke vragen en de overweging wat in deze 's Lands belang eischte. Het Verslag der Commissie, zooals het onder onpartijdige leiding door onafhankelijke mannen is vastgesteld heeft dan ook mijne volle instemming. J. W. TEILLERS. 8. UIT HET ORGAAN P. E. B. No. 4 VAN 1922 door D. B. We mochten bovenstaand No. van het Orgaan van den N. I. Politiek Economischen Bond ontvangen en treffen o. m. daarin aan een opstel van de hand van T.B. over Leger, Politie en Bezuiniging, dat ongetwijfeld aandacht verdient. Schr. blijkt sterk voorstander van het denkbeeld om het leger vooral op de B. Bn. te belasten met politioneel werk v. z. v. het daarvoor aan gewezen, geschikt of geschikt te maken is. Schr. zegt hieromtrent het volgende: „In het algemeen kan gezegd worden, dat er meerdere instrumenten noodig zijn, die hebben te waken tegen elk verzet, dat zich openbaart tegen het gezag van den Staat in zijn verschillende schakeeringen. Zoolang dit verzet zich richt tegen de voornaamste schakel van deze serie van gezagsuitingen, m. a. w. een aanranding beoogt van het hoogste staatsgezag met gebruikmaking van wapengeweld, is het aan geen twijfel onderhevig, dat het leger het aangewezen orgaan is om dit verzet te keeren en den kop in te drukken. Ook voor de daarop volgende schakels in de keten van denkbare verzets- uitingen, die tegengegaan dienen te worden door de verzekering van rust en veiligheid, het vestigen van geregelde toestanden, het controieeren van gelaste bestuursmaatregelen is van het leger met vrucht gebruik te maken. De keten van schakels geleidelijk volgende, komen we langzamerhand tot meer op zich zelf staande uitingen van verzet, en overtredingen van de van hoogerhand gegeven wetten en voorschriften, die niet zoozeer moeten worden tegengegaan door een instrument van macht, zooals het leger is, doch oordeelkundiger worden gekeerd met beleid, speurzin en met zorg aangebrachte gedetailleerde kennis. We zijn hiermede dan tevens aangeland op het terrein der justitieele politie, een instrument, dat in zijn 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 56