Percin 1noemt dan ook twee gevallen waarin ook de bergartillerie door gebrek aan samenwerking de eigen infanterie onder werkzaam vuur nam n. 1. op 2 September 1914 bij de Col de Watetin op de hellingen van den Horodberg, waar drie bergbatterijen op de eigen infanterie vuurden en 13 November 1914 toen een bergbatterij een eigen regiment infanterie onder vuur nam en dertig man wondde. De moeilijkheden die het terrein vaak biedt om de samenwerking tusschen de infanterie en de artillerie zoo innig mogelijk te doen zijn laten zich vooral in bergterrein het meest gevoelen. Het gevolg hiervan was vaak, dat de artillerie overging tot het vuren tegen z. g. „loonende doelen" hetgeen dan bij het maken van vergissin gen de noodlottigste gevolgen had. De samenwerking zal steeds moeten berusten op positieve berichten, niet alleen het doel, maar ook de opstelling van eigen infanterie betreffende. Samenwerking op gezicht of zooals wel eens is voorgestaan op „gehoor" is natuurlijk ten eenenmale uit den booze. Het schieten in bergterrein eischt bovendien bijzondere opleiding van het personeel. Zoowel aan Fransche als aan Duitsche kant werd in dit opzicht bezwaar ondervonden. Een bezwaar, dat zich vooral bij berghouwitsers doet gevoelen is wel het aan verandering onderhevig zijn van de luchtweerstand in de verschillende lucht lagen. Daarom is inschieten altijd noodzakelijk, te meer omdat fouten in een op de kaart opgemeten terreinhoek o. a. maken dat kaartvuur in de meeste gevallen onmogelijk is. Het toevallig met groote uitwerking onder vuur nemen volgens gegevens van de kaart van een 600 M. lager en 6 K. M. ver gelegen bivak door de 6de Wiirtembergsche bergbatterij bewijst geenszins de onjuistheid van deze stelling. De fouten die o. a. gemaakt worden bij het regelen van de springhoogte of bij het bepalen van den afstand bij het voorkomen van zeer waarschijnlijke fouten in den terreinhoek, zullen het vuur meestal werkeloos doen zijn en kunnen zelfs gevaar opleveren voor de eigen troepen. In Frankrijk werd dan ook gedurende den oorlog een cours de tir du lac de Garde gehouden bij het 10de leger, terwijl in Duitschland in Sonthofen de „Artillerie Gebirgs Schieszschule" werd opgericht als permanente instelling, waar niet alleen voor de bergartillerie maar voor alle artillerie soorten cursussen werden gehouden voor het schieten in berg terrein volgens een eenvormige methode 2). Aan alle vuursoorten van de veldartillerie werd door de berg artillerie overigens in den oorlog deel genomen. Van Fransche zijde werd geklaagd dat het Fransche bergkanon van 65 m. M. te licht was en werd de uitwerking van het Oostenrijksche bergkanon o. a. geroemd. Dekkingen konden met vlakbaan berggeschut niet worden doorgeslagen, wat aanleiding gaf tot het gebruik van berg Percin. Le massacre de notre infanterie. 2). Artilleristiche Monatshefte 1921. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 5