Het resultaat van den tocht van von B. was in hoofdzaak dat nu vaststond, dat groote vijandelijke troepen-afdeelingen zich op één dagmarsch van Vendóme bevonden, maar dit had ook wel op andere, minder kostbare wijze vastgesteld kunnen worden von Kraatz beschikte over 10 eskadrons terwijl als vaststaand mag worden aangenomen, dat, als de Jouffroy er in geslaagd was de 5 compn van von B. te dwingen de wapens neer te leggen, de toch reeds niet sterke macht van von Kraatz zoodanig zou zijn verzwakt, dat zij aan een verder oprukken van de Jouffroy geen weerstand had kunnen bieden, waardoor weer de geheele positie der Duit- schers, in zeer ongunstigen, die der Franschen in gunstigen zin zou zijn beïnvloed. Dit groote risico zouden de Duitschers niet hebben geloopen, als de verkenning in hoofdzaak aan cav. was opgedragen, waarvoor dan uiteraard meer dan één escadron had moeten worden bestemd, terwijl, in verband met de omstandigheid, dat de Loir een onover komelijke hindernis vormde, een gemengd detachement gezonden had kunnen worden naar Montoire Les Roches, tot steun van de verkenning. Nu had wel de Duitsche cav., ingedeeld bij von Kraatz, geen vuurwapens, terwijl de franctireurs volop gelegenheid hadden zelfstandig verkennende cav. in haar optreden te bemoeilijken, hetgeen kan worden aanvaard als motief om de cavalerie niet zelf standig uit te sturen maar een reden om het heele Det. van Boltenstern zelfstandig uit te zenden tot vér over de Loir, was zulks zeker niet. Den lezers zal al wel opgevallen zijn, dat ook aan Fransche zijde, zij het dan ook sterke, detachementen van Le Mans werden uitge zonden, zooals blijkt uit een brief van Chanzy aan Gamfyetta: om zich ruimte te verschaffen om Le Mans en om te beletten, dat de Duitschers hem aldaar zouden opsluiten. Die detachementen zouden zulks echter niet hebben kunnen beletten. Een Fransch schrijver zeide dan ook, dat het eenige resultaat van het uitzenden dier detachementen was, dat hun han delingen (zooals bij Montoire, waarin aan Fr.-zijde een groote overwinning werd gezien), het moreel bij de Franschen herstelden. Tot welken prijs echter werd dit resultaat verkregen, behalve door de verliezen bij Montoire? De louffroy, overmoedig géworden, deed 31 Dec. 1870 een aanval op Vendöme, daarbij gesteund door Barry. Ook andere troepen werden tot dat doel nog aangetrokken en zoo leidde het uitzenden van de Jouffroy tot allerlei niet door Chanzy gewenschte operatiën. Men vinde in beide voorbeelden bevestiging van het hiervoor reeds besproken standpunt, dat het als regel verkeerd is belangrijke onderdeelen uit de hand te geven en zoo vèr van de hoofdmacht te verwijderen, dat deze bij een gebeurlijk gevecht niet kan ingrijpen. Maar zelfs als dit nog mogelijk zou zijn, wordt in vele gevallen de 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 10