oorlogvoering in banen geleid, waarvan de richting niet door den wil van den verantwoordelijken bevelhebber, doch door het toeval, c. q. den wil van onderbevelhebbers wordt aangegeven. Geldt het, zooals voor het voorbeeld von Boltenstern een open lijke verkenning, dan wordt bovendien gezondigd tegen den regel, dat openlijke verkenningen door alle schrijvers van naam alleen dan verantwoord worden geacht, als van het resultaat der verken ning onmiddellijk partij kan worden getrokken. Meestal toch is het resultaat, dat dikwijls ten koste van aanzienlijke verliezen wordt verkregen, geen ander, dan dat wordt vastgesteld, dat een bepaald gebied door overmachtige (ten opzichte van het uitgezon den detachement) vijandelijke krachten is bezet, terwijl in het gunstigste geval maar dan zeer zeker ten koste van veel ver liezen gegevens worden verkregen betreffende sterkte en op stelling. Deze gegevens echter hebben alleen waarde voor het oogenblik waarop ze worden geconstateerd en zullen dikwijls waardeloos blijken, als daarop eerst eenige dagen daarna wordt gereageerd. Uit het vorenstaande zal reeds zijn gebleken, dat inderdaad zooals in het begin van dit artikel aangeteekend logische oor logshandelingen voor onderdeelen van het Indische leger, waarbij de comdt zelfstandig moet optreden schaarsch zijn. Alvorens nu te bespreken hoe n. m. m. zal moeten worden gehandeld om aan de verschillende troepen-commandanten de vereischte oefening te geven en waarmede dus bij het maken der onderstellingen rekening ware te houden, wil ik nog een paar omstandigheden bespreken, dienaar het voorkomt de ont werpers van onderstellingen voor oefeningen nog meer aan banden leggen dan door de noodzaak geboden. In punt 8 van het M. V. staat: ,,De blauwe partij is die, welke in het eigen land ageert". Nu wordt hieruit■wellicht ten onrechte veelal de gevolg trekking gemaakt dat de BI. partij beslist een onderdeel moet vormen van het Ned.-Indische leger, zooals dat op het oogenblik van de oefening is samengesteld. Deze opvatting leidt tot beper king van het aantal logische oorlogshandelingen, tot toelichting waarvan het navolgende moge dienen. Stel, er moeten groote manoeuvres gehouden worden, waaraan alle troepen van het Veldleger moeten deelnemen. Het leger moet dan worden gesplitst in twee ongeveer gelijke deelen, hetgeen bij de thans ingevoerde Divisie-indeeling hierop neer zal komen, dat zoowel de Roode als de Blauwe partij ieder een Divisie sterk zullen moeten zijn. Ziet men nu in deze Blauwe Divisie de helft van het Indische leger, dan is er maar één geval denkbaar, dat die Divisie zelfstandig optreedt n. 1. het geval, dat een vijand, door een strate gische overvalling, er in geslaagd is de concentratie te beletten en daarna, hetzij tegen de 1ste, hetzij tegen de 2de Divisie oprukt. 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 11