tegenstaande zij in geschiktheid voor den Kolonelsrang niet achter staan bij hunne voorgangers, dan wel zelfs deze daarin overtreffen. Moge het roer tijdig worden omgegooid! 4. NIEUWE UNIFORMEN door J. Zooals uit verschillende couranten-berichten is gebleken, zullen beginnende met 1 Jan. 1923 proeven worden genomen met een nieuwe leger-uniform, vervaardigd van een grijsgroene stof, be staande uit een combinatie van wol en katoen. Ter toelichting op deze berichten moge het navolgende dienen, waaraan evenwel een klein historisch overzicht moge voorafgaan. Zooals bekend behoort tot de uniform een mantel van blauw serge, welk kleedingstuk van blauwe kleur kon zijn, omdat het niet tot de velduitrusting behoorde. Toen de mantel in 1915 in de velduitrusting werd opgenomen, werd voorgesteld, de bestaande blauwe mantel door een grijsgroene te vervangen. De Regeering kon zich met dit voorstel wei vereenigen, doch wenschte tevens, dat de vraag zou worden overwogen, in hoeverre de bestaande blauwe uniform door een grijsgroene zou kunnen worden vervangen. Ter zake werd het gevoelen ingewonnen van de Hoofden van de afdeelingen van het D. v. O. en alle Afd.-tevens Brigade-comdtn en de Gew. Mil. comdtn. Aangezien de meeningen ter zake zeer verdeeld waren, werd besloten eene commissie tot bestudeering van het uniform-vraagstuk te benoemen, in welke commissie één officier van elk wapen of dienstvak zitting zou nemen. In deze commissie werden benoemd: Een Officier der Int., der Art., der Mil. Adin., van den Topografischen Dienst, van den Gen. Staf, der Inf., der Genie, der Cav. en een Off. v. gez. Het eerste werk van de commissie was het plaatsen van een desbetreffende mededeeling in het I. M. T. en het orgaan der N. I. O. V. met verzoek aan alle officieren, om hunne wenschen ten aanzien van een nieuwe uniform kenbaar te maken, op welken oproep van verschillende zijden voorstellen werden ontvangen. Na ampele overwegingen en na aanmaak van verschillende proef modellen in de mil. strafgevangenis kwam de commissie tot over eenstemming omtrent een nieuw in te voeren uniform, nader om schreven in het door haar uitgebrachte verslag van 14 September 1918. Aangezien de in het verslag omschreven uniform met geringe wijzigingen thans in beproeving wordt genomen, moge een kort uittreksel uit het verslag hier volgen. Reeds in 1915 was bij Inf. IV en XX en C. 3 een proef genomen met jassen en broeken van grijsgroene stof, bestaande' uit een combinatie van wol en katoen. Ter publ. ontv. 9-9-'22. Red. l.M.T. 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 20