Een gala-tenue voor officieren is o. i. absoluut overbodig; wil men zulks persé, dan late men een artistiek aangelegd persoon daartoe eens iets ontwerpen, dat aan de eischen der aesthetica voldoet. Wellicht verdient veel aanbeveling: een wit linnen uniform met gouden schouderspassanten en fouragères. De thans ontworpen gala-tenue heeft daarmede niet meer dan den naam gemeen. ad. Grijsgroene uniform. De staande kraag is slechts te verwerpen, ook bij een uitgaanstenue in de tropen. Twee maal drie knoopen op de rugzijde is schadelijk voor stoel leuningen, staat stijf en vloekt met één rij aan de borstzijde. Het biesje aan de voorzijde dat we trouwens vroeger bezaten staat doodeenvoudig affreus. Overigens zijn lichtblauwe biezen heel wat fraaier dan oranje, zoowel bij groene, als bij zwarte of blauwe uniformstof, we vreezen echter zeer voor spoedig ver schieten in de felle Indische zon. Dit verschijnsel doet zich bij de blauwe patjes der Gen. Staf-uniform in hooge mate voor. Het vermaken tot veldjas is nog een heele bewerking! De nieuwe kepi is o. i. al bijzonder leelijk èn door vorm èn dooi de kleuren-combinatie: groen, geel, rood en blauw voor de Inf.; het wordt een mensch groen en geel voor de oogen. Door de pluim komt er nog een kleurtje bij, n. 1. wit of zwart. Ad. Kleeding voor de officieren enz. Er komen dus liefst 4 soorten uniform. Verder commentaar over dit getal dunkt ons overbodig. Te loven valt, dat weer een sjerp voor onberedenen wordt inge voerd, maar nog beter ware het geweest dit attribuut geheel te laten vervallen. Oranje met blauw of rood is leelijk, zoodat een sjerp in de uitmonsteringskleur zeer zeker te verkiezen zoude zijn. De giberne is o. i. al in hooge mate overtollig. Tenslotte zij aangeteekend, dat de tijden er niet naar zijn om indien aan de uniform-wijziging kosten verbonden zijn daar aan te beginnen. Voor zoo verre zulks zonder kosten kan geschieden, zijn er tegen uniform-proeven geen bezwaren, doch dit leidt dan tot zeer geleidelijke invoering, waardoor jaren lang geen uni formiteit zal bestaan. Den officieren zal zijn toe te staan de oude uniform af te dragen, alleen de nieuw aangestelden zouden uiteraard uitsluitend nieuw model kleeding hebben te dragen. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 28