om degenen, die vorenbedoelde moeilijkheden te groot of wel zeer groot achten, op weg te helpen. Het manoeuvre voorschrift schrijft in punt 6 voor, dat bij alle oefeningen naar eenvoud van opzet en handeling moet worden gestreefd en dat ingewikkelde toestanden en samengestelde op drachten behooren te worden vermeden. De punten 27 en 129 schrijven voor hoe de onderstellingen moeten worden ingekleed en geven aan, dat een, op een algemeen denkbeeld berustende bijzondere oorlogstoestand zóó kan worden gesteld, dat de partij-comdt daaruit zelfstandig een besluit moet nemen, of dat hem een opdracht wordt verstrekt en verder dat zonder in onnatuurlijkheden te vervallen het bij oefeningen met kleine verbanden spoedig bezwaarlijk wordt een aangenomen oorlogstoestand voor meerdere dagen te handhaven. In deze aanwijzingen van het manoeuvre voorschrift naar het voorkomt, volkomen duidelijk schuilen de moeilijkheden niet. Die ontstaan eerst als, aan de hand van die aanwijzingen, gezocht wordt naar een logische oorlogshandeling, welke op een of meer voor de oefening beschikbare en daartoe geschikt geachte, terreinen zou kunnen worden uitgevoerd door een troepenmacht van de sterkte en samenstelling als waarmede de oefening moet worden gehouden. Dat zulks noodzakelijk is, spruit voort uit hetgeen is neergelegd in punt 1 van het M. V., hierop neerkomende, dat aangezien in den oorlog elke fout wordt gestraft, het gebiedend noodzakelijk is, in tijd van vrede door herhaalde, den oorlogstoestand zooveel moge lijk nabootsende, oefeningen, de aanvoerders ervarenheid en handigheid bij te brengen, waarop weer gegrond is het voorko mende in punt 2 van het M. V., dat manoeuvres ten doel hebben de troepen te verplaatsen in toestanden, welke die van den oorlog het meest nabij komen. Nu zijn zooals ik hieronder hoop aan te toonen - logische oorlogshandelingen, als in het vorige lid bedoeld, betrekkelijk schaarsch, terwijl zooals hiervoor bespro kendie oorlogshandelingen nabootsende oefeningen veelvuldig moeten worden gehouden. In deze tegenstrijdigheid nu zie ik de hoofdoorzaak van de moeilijkheden bij het ontwerpen van onderstellingen, waarbij uiter aard zooveel mogelijk naar afwisseling moet worden ge streefd, eensdeels om de ambitie in de oefeningen te behouden, anderdeels om te voorkomen, dat degenen, die het aanvoeren van troepen moeten leeren, zullen gaan imiteeren. Waarom nu zijn oorlogshandelingen als hiervoor bedoeld, betrekkelijk schaarsch? Elke oorlog beoogt, heeft ten doel, met de beschikbare strijdkrachten 's vijands weermacht te vernietigen. De kans daartoe is het grootst, als men bij een poging daartoe, beschikt over een zoo groot mogelijk deel van die strijdkrachten, 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 2