Koeroepatkin zich tot het 1ste, dan wel tot het 2de leger, zou hebben gewend. Had Koeroepatkin inderdaad besloten om zoodra mogelijk na 5 Mei met de hoofdmacht het 2de Jap. leger bij Pitséwo aan te vallen, dan had zich weer een geval voorgedaan, dat hij tot dekking van zijn linkerflank, zelfstandige detachementen had moeten afzen den naar de passen, welke het 1ste Jap. leger bij zijn opmarsch in de richting Liaojang beslist noodig zou hebben, terwijl hij verder, Zuidelijk van Kaiping komende, aldaar ook een detachement zou hebben moeten achterlaten. Dit aanvankelijk inderdaad overwogen offensief liep echter uit op het zenden van het detachement btackelbergwelke detachee ring zeer was af te keuren in de richting van Port-Arthur. De schuld van deze onlogische oorlogshandeling berustte bij Alexiev, die, om politieke redenen, dezen maatregel door Koeroepatkin ontraden wist door te drijven. Fuiiji, chef van den staf bij het eerste Jap. leger, liet zich over die oorlogshandeling als volgt uit: „1 think this foolhardy advance must be attributed to civilian interference, as 1 cannot believe Kouropatkin capable of so gross a blunder." In den aanvang van dem grooten oorlog had in Duitsch Oost Afrika de generaal von Lettow Vorbeck het grootste deel van zijn beschikbare troepen verzameld aan de grens tusschen Duitsch- en Engelsch-gebied om van daar uit te werken tegen den hoofd- ader van het Engelsch gebied, t. w. de ongeveer evenwijdig aan de grens loopende spoorbaan. Het gros was verzameld in het Kilimandscharo-gebied. Muansa aan 't Victoria-meer was bezet. Toen nu begin November 1914 duidelijk werd, dat de Engelschen van zins waren te Tanga te landen, besloot von Lettow Vorbeck die landing met alle beschikbare krachten te beletten, doch hij liet bij de Kilimandscharo, hoewel hij wist in Tanga tegenover een groote overmacht te komen, een detachement achter tot dekking van zijn rug (van aantrekking van de troepen van Muansa kon zelfs geen sprake zijn met het oog op den afstand en het te door- loopen terrein). Dat was goed gezien, want gelijktijdig met de landingspoging van de Engelschen bij Tanga, waar de Duitschers zoo'n schitteren de overwinning bevochten, rukte N. W. van de Kilimandscharo een 1000 man sterke Engelsche macht in de richting Moschi, doch deze macht kon door het in dat gebied achtergelaten detache ment worden teruggeslagen. De hiervoor besproken voorbeelden betreffen uitsluitend deta cheeringen op strategischen grondslag en leeren ons, dat dergelijke detacheeringen alleen verantwoord, doch dan ook veelal gebiedend noodzakelijk zijn, wanneer zij dienen tot het verzekeren van eene 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 4