bijeen brengen en houden van functies van principiëel verschillen den aard, dan aan een dergelijke verklaring t. a. v. de cultuur van een product en de fabriekmatige bereiding daarvan in een landbouwbedrijf De aan den Topografischen dienst opgedragen taak omvat van af 1886 de stelselmatige opneming en in geografischen zin open legging van ons Indisch gebied, sinds 1905 de voorziening in de algemeene cartografische behoeften en in die van het gewone grafische reproductiewerk van den Indischen staatsdienst, w. o. die van militairen en fiscalen aard duidelijk op den voorgrond treden; zij omvat eveneens het op wetenschappelijke wijze verwerken (generaliseeren) van alle beschikbare aardrijkskundige gegevens van den Indischen archipel. Die taak beduidt in 't algemeen een zoo ruim mogelijk verschaffen van al die bijzondere voorlichting op aardrijkskundig gebied, waaraan in zich ontwikkelende, econo misch jonge landen, zoo groote behoefte bestaat. In alle modem bestuurde staten, doch vooral in die van nog onvolwassen kuituur of met onvolledige cartografie, is zij daarom een deel van bijzon dere regeeringszorg 1). Hare behoorlijke behartiging kan zij alleen vinden door een daartoe naar alle zijden toegeruste organisatie. Zoowel elders als hier zien wij daartoe ongeveer dezelfde een heden in organisch verband gegroepeerd onder een centrale leiding. Die eenheden zijn: een geodetische afdeeling (cart. wisk. grondlegging), een opnemingsafd. (trig.-, topogr.- topometrische terreinopneming), een geografische afd. (generaliseering; infiltratie van de geogr. wetenschappen), een reproductie-afd. (verveelvul- diging en uitgave van kaarten) enz. Hoe ruimer de taak gesteld is Dr. A. Petermanns Mitteilungen, Juni 1922, geeft daarvan een nieuw voorbeeld. In Amerika werd 26 April 1921 de zoogenaamde Temple-Bill (naar het Congres-lid Temple, Pennsylvania), aan het Congres voor gelegd „to provide for the completion of the topographical survey of the U. States. W. Bowie (Chief, Division of Geodesy, Coast-and Geod. Survey) heeft daarover een en ander medegedeeld in de Geogr. Review van Juni 1921 en de vele instellingen opgesomd op het gebied van we tenschap, techniek, landbouw, boschbedrijf, bevloeiïng, handel, indus trie en onderwijs, welke naast de nationale defensie een juiste topo grafische kaart behoeven als grondslag voor haar arbeid. Bedoelde Bill, waarvan de goedkeuring door het Congres niet betwijfeld wordt en waarvoor een levendige propaganda gevoerd wordt door tal van vereenigingen van vooraanstaande personen, zal den President der U. S. A. machtigen om met alle finantiëele middelen en onder aan wending van alle wetenschappelijke en technische krachten te geraken tot een zoodanige bespoediging van de topografische opneming, dat het gebied der Unie binnen 20 jaren in kaart zal zijn gebracht. De kosten worden op niet minder dan 37 mill, dollar geraamd. Het opnemings- en kaarteeringswerk, w. o. ook hier te verstaan valt de verveelvuldiging en uitgave der topografische kaarten, welk werk gerekend naar de vorderingen van de onder de Geological Survey arbeidende organisatie, nog eenige menschenleeftijden zou duren, wenscht men tot zulk een prijs te bespoedigen, om dan overte kunnen gaan tot de zoo noodige heropneming op grootere schaal en met moderne nauwkeurigheid van verschillende sedert lang gekaarteerde streken. 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 51