principiëele regeling der uitgegroeide verhoudingen, welke een hoofdvoorwaarde zijn geworden voor een rationeele en zakelijk organisatie van de reproductie-afdeeling", en in welke opzichten het gemis aan een en ander zoo sterk gevoeld wordt. Waar de Heer v. d. W. dat alles in het duister laat, zullen wij den stand van zaken in het kort vermelden, en toetsen aan algemeen erkende regelen. Evenals elk samengesteld bedrijf bestaat ook een reproductie- afdeeling uit naast elkaar geplaatste eenheden, die overal in hoofdzaak dezelfde zijn, en bestaan uit een teekenzaal, een photo- lithografische sectie, een litho- en zinco-grafische drukkerij enz. H. 1.1. treft men aan een teekenzaal, een photografisch atelier en een lithografische werkplaats met drukkerijen; bij den B. I. Survey zijn soortgelijke eenheden, doch in meer volmaakte onderverdee ling: een drawing-, een engraving-, een photo-litho-office enz. In staten, waar de cartografie een reeds bestaand geheel is en nog slechts verzorging behoeft, zal o. m. ook de reproductie- afdeeling geheel zelfstandig geplaatst kunnen zijn naast een, dan veelal bescheiden, herzieningsformatie, die de gegevens voor de bijhouding verzamelt. Maar onder alle omstandigheden zal men de secties der reproductie-afdeeling gegroepeerd zien naast en onaf hankelijk van elkaar, terwijl daarboven geplaatst is een officier of ambtenaar, die de verbinding vormt tusschen de secties onderling en tusschen deze te zamen en de boven hem gestelde autoriteit. Bij centrale instellingen als h. t. 1. en in Br.-Indië, is die autoriteit de centrale leiding; bij een afzonderlijk bedrijf de, ook dan veelal militaire dienstchef, onder wien de herzieningsdienst ressorteert, zooals in Nederland het hoofd van den Generalen staf. De eerste voorwaarde, waaraan die officier of ambtenaar met betrekking tot de reproductie-afdeeling moet voldoen, is niet te zijn een vakman, doch te kunnen zijn een goede schakel naar beneden en naar boven het eerste zou in 't algemeenbetee- kenen een onjuiste tewerkstelling van een elders, nml. aan het hoofd van een der secties, beter en voordeeliger te gebruiken kracht. Men ziet dit beginsel elders, ook in Nederland, gehuldigd; om dezelfde reden heeft h. t. 1. voorheen steeds een kapitein-adjunct van het hoofdkantoor van den Topografischen dienst die betrek king bekleed, en, hier in 't bijzonder memoreerende de ver diensten in dat opzicht van den toenmaligen kapitein B. Snepvangers, op zeer goede wijze. Hieraan zijn geen bezwaren van technischen aard verbonden, want bij een goede decentralisatie naar binnen van een oordeelkundig werkend bedrijf, volgt de verveelvuldiging in haar vertakkingen afgebakende, bekende wegen, waarvan de verzorging, voor zoover deze de binnen de secties gelegen gedeelten betreft, taak is van de sectie-leiders. Toen na de centralisatie, bij den verveelvuldigingsarbeid meer en meer nieuwe banen moesten worden ingeslagen, een hergroe- Dit sluit een juiste vakkennis geenszins uit. 53

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 53