met Rusland moeten worden afgerekend en naar het Westen eene defen sieve houding moeten zijn aangenomen. Het schenden van de Belgische neutraliteit wordt een ernstige fout genoemd. We lezen t. z. op blz. 36: „Doch geheel afgescheiden daarvan moeten wij Schlieffens plan beslist en onvoorwaardelijk afkeuren. Het was een verwerpelijk, een slecht plan, dat berustte op den grondslag van woordbreuk en trouweloosheid. Het mocht in 1914, of wanneer ook, niet tot uitvoering komen. Het was niet anders toe te passen, dan door de D. legers onmiddellijk te doen overgaan op het territoir van Luxemburg en van België, twee onafhankelijke staten, die buiten de geschillen met Fr. stonden. Bovendien waren beide landen met D.'s (Pruisen's) medewer king bij internationale tractaten o n z ij d i g verklaard en zij verlangden onzijdig te blijven. De D. Regeering miste het recht over beide landen de rampen van den oorlog uit te storten. Zij brak het woord, waarmede zij zich tegenover die landen en de overige, bij hun neutraliteit betrokken rijken, verbonden had, en toonde zich in de hoogste mate onbetrouwbaar en immoreel. Het is voor D. zelf ten diepste te betreuren, dat dit plan ingang gevonden heeft en ten uitvoer gebracht is." Nog enkele aanhalingen uit het Hoofdstuk „Eindindrukken" mogen hier volgen „De D. leiding, in naam des Keizers, schoot feitelijk in bijna alles te kort. Zij was niet aanwezig, waar ze behoorde te zijnzij bleef in gebreke, waar ze zich moest doen gelden. Zij liet aan de legercommandanten over te handelen, waar ingrijpen harerzijds beslist noodig ware geweest. Zij wisselde van inzicht, stapelde den eenen misgreep op den anderen kortom, waar de leiding zóó gebrekkig was en bleef, kon de uitslag niet gunstig zijn." „Ook aan Fransche zijde was de leiding ver van grandioos. Over Jof- fre's operatie- en concentratieplannen, die in geenen deele pasten op den militairen toestand van Aug. 1914 bij de tegenpartij, hebben wij ons ge voelen reeds ontwikkeld en gestaafd. Het denkbeeld, na de eerste nederla gen in den grensoorlog door hem opgevat en in hoofdzaak reeds uitgevoerd— namelijk het terugtrekken tot achter de Seine, om te wachten, tot de Russen in O. Pruisen den gemeenschappelijken vijand zouden hebben klein gekregen— was allerongelukkigst. Indien Galliéni niet op het juiste oogenblik met groote kracht, energie en volharding tusschenbeide ware getreden, om Joffre te bewegen partij te trekken van de bestaande gunstige gelegenheid om den tegenstander te lijf te gaan zou Frankryk aan en achter de Seine, naar menschelijke berekening, een catastrophe tegemoet gegaan zijn. Galliénija, dat was een echt, een groot veldheer, tevens een man met een door en door flink karakter. Hij is een schitterende ster aan den militairen hemel in de eerste periode van den wereldoorlog. Door zijn optreden is Fr. gered, voor een débacle behoed. Hem zij daarvoor alle hulde! Zijn nagedachtenis kan in Fr. niet hoog genoeg worden geëerd 1 Ook Lanrezac's naam verdient lof en roem. Waar Joffre, zonder bepaalde reden, den D. opmarsch alleen ten O.van de Maas verwachtte en ondanks Lanrezac's vertoogen langen tijd bleef verwachten, moesten zijn oogen ten slotte toch door de feiten opengaan. De bekwame legercommandant kreeg kort daarna zijn ontslag. Ondank blijft 's werelds loon!" „In het overbrengen van troepen, van punten, waar ze konden worden gemist, naar gedeelten van het oorlogsterrein, waar zij door den loop der operatiën méér noodig waren of eerlang konden worden, was Joffre diligent en veel handiger dan de D. legerleiding. Deze kwam in dat opzicht, door onjuiste waardeering van de onderscheidene in het spel zijnde be langen, veel te kort". „Maar ook hij (von Kluck) bezat „les défauts de ses qualités". Zijn snel oprukken over de Marne, toen hij op 5 Sept. wist feitelijk in strijd te handelen met de bedoelingen van het groote hoofdkwartier, is niet goed te keuren. Het verband en de samenhang met het 2de Leger gingen reeds daardoor verloren. En deze fout werd later nog vergroot. Naar wij 57

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 57