concentratie van de beschikbare strijdkrachten, c. q. het ver plaatsen van het reeds geconcentreerde leger, dan wel tot dekking van flank en rug in strategischen zin. Wanneer we nu aan de hand van deze conclusie eens nagaan wat bij een verdediging van Java logisch is te verwachten, zoowel bij vriend als bij vijand, dan.blijkt: lste, dat als onlogische oorlogshandeling is te beschouwen het door een pas gelanden vijand uitzenden van een zwak detachement op zoodanigen afstand, dat dat detachement als zelfstandig optredend moet worden beschouwd, 2de, dat, tot dekking van het concentreeren van het veldleger, slechts als logische oorlogshandeling is te beschouwen: de be scherming door een zelfstandig detachement van de concentratie- lijnen en dan nog alleen op plaatsen, waar deze lijnen de kust dicht naderen en als gevolg van dien blootgesteld zijn aan aanvallen van uit zee. Verder leert eene beschouwing van den vorm van het eiland Java en van de mogelijke landings-punten, dat een zelfstandig uit te zenden strategische flank- of rugdekking als logische oorlogs handeling slechts voor enkele gevallen denkbaar is. Alvorens af te stappen van de bespreking van detacheeringen op strategischen grondslag, wil ik echter nog even wijzen op het denkbare geval, dat zoowel een gelande vijand, als de strategische verdediger, een detachement, buiten bereik van de eigen hoofd macht, moet uitzenden tot steun van uiteraard wèl vooruit te zenden verkennende cavalerie. Dit kan noodig zijn om de cavalerie de vereischte bewegingsvrijheid te geven, hetgeen het geval kan zijn als de operatie lijn voert door een of meer défilés, dan wel lood recht gesneden wordt door een zware terreinhindernis. Men verlieze daarbij echter niet uit het oog, dat het alsdan uit te zenden detachement niet bestemd is om zich met sterke vijan delijke afdeelingen in gevecht te begeven, maar alleen dient om mogelijk te maken, dat de eigen cavalerie, zoowel voor berichten, als t. g. t. voor het gros, gebruik kan maken van de défilés c. q. de overgangen over de terrein-afscheidingen. Ik heb mij langen tijd afgevraagd of het wel noodig is op het vorenstaande eens de aandacht te vestigen, welke vraag ten slotte bevestigend werd beantwoord. Ik meen echter aan de lezers te moeten overlaten te beoordeelen of en in hoeverre, door hen gemaakte onderstellingen, dan wel meegemaakte oefeningen berust hebben op een verkeerden grondslag en in hoeverre het gewenscht is daarmede in de toekomst rekening te houden. Waar ik hier spreek van een ..verkeerden" grondslag, haast ik mij te verwijzen naar Balck (Taktik. ftinfter Band, die Gefechtslehre, 3de uitgave, Berlijn 1907), die op blz. 7 tlm 9, het verschil be sprekende tusschen Schlachtentaktik en Detachementstaktik o. m. het navolgende zegt: „Auf der einen Seite sehen wir, wie Schulter 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 5