voldoende door de regeering wordt beseft. De regeering bedenke dat haar ambtenaren de levende elementen zijn van haar organen: bestuur, rechtswezen, politie, leger en vloot." Ripenset (riz, pain, sel bijnaam Fr. Intendanceoff.) schrijft over „Het verband tusschen het leger en de econ. organismen van een land" en behandelt daarbij voornamelijk de terzake getroffen maatregelen in Frank rijk, gedurende en na den Grooten oorlog. Voordien was op deze uiterst gewichtige oorlogsaangelegenheid in dit land niet trouwens in D- even min voldoende gelet. Wat Indië betreft, zou Schr. reeds blij zijn, indien wij de beschikking hadden over een tak van dienst, die de interne hulpbronnen van het te verdedigen land ter dege beheerschte. Hij stelt zich voor op deze aange legenheid nog in volgende artikelen terug te komen en dan te bespreken, hoe wij ook zouden kunnen komen tot een organisatie ten nutte van het leger, maar in de eerste plaats van de samenleving, door een nuttig ge bruik der tot onze beschikking staande krachten. Wij zien een en ander met verlangen tegemoet; de Staatsmobilisatie en de voorziening in alle behoeften van het strijdende land is en blijft een uiterst belangrijk onder werp, een oordeelkundige regeling en voorbereiding daarvan is in hooge mate noodzakelijk, vormt een van de gewichtigste onderdeden van de moderne oorlogsvoorbereiding en oorlogsvoering. We vermelden verder een artikel van de hand van de Redactie over de „Salarisherziening". Men schijnt nu weer te overwegen de vaststelling van normale en bijzondere salarissen (normaal een toelage), dus zoo iets als de tropentoelagen. De Redactie zegt in haar artikel: „De normale salarissen zullen in het gedachte stelsel in ieder geval op zoodanige bedragen moeten worden vast gesteld, dat daarvan een behoorlijk bestaan kan worden geleid. Of die be dragen bij talrijke groepen van z. g. importkrachten, waaronder wij zelf, noemenswaard lager zullen kunnen zijn dan de tegenwoordige inkomens meenen wij echter bij voorbaat reeds te mogen betwijfelen," en verder, dat er kans bestaat, dat over dit nieuwe systeem met het H. B. van ge dachten zal worden gewisseld- Met het gestelde aan het slot, luidende„Eerst wanneer dit stelsel in zijn geheel is vastgelegd zou, indien de omstandigheden daartoe mochten dwingen, een tijdelijke korting daarop kunnen worden overwogen, waardoor tevens bereikt zou worden dat mogelijk verder te brengen offers over de geheele lijn gelijkmatig zouden werken," kunnen we niet instem men, tenzij wat wel niet het geval zal zijn de nieuwe regeling vooruitgang in betaling zou brengen, als wanneer men z. n. voorshands het oude salaris zoude kunnen handhaven. De Staat brengt o. i. geen vermindering in de bezoldiging zijner ambte naren. cela ne se fait pas Het is o. i. dan ook jammer, dat de Redac tie dit te berde brengt. „Een Landsbelang" handelt over hetzelfde onderwerp, als in No. 3 van deze I. M. T. aflevering wordt besproken. Het slot en het daaropvolgend naschrift van de Redactiecomm. luiden als volgt:. „Ook uit een oogpunt van aanvulling van het Inf. officierskorps is een vlotte promotie noodig; het spreekt immers vanzelf dat de omstandigheid, eerst op een laten leef tijd den hoofdofficiersrang te kunnen bereiken, geen prikkel zal vormen een loopbaan als infanterist te kiezen. Een verbetering van den toestand kan alleen worden verkregen door een strenge selectie, zonder aanzien des persoon s, voor hoofdofficier en vooral voor den rang van Kolonel, terwijl een nauwgezet- Wel kunnen natuurlijk nieuwe dienaren op nieuwe ev. lagere voor waarden worden aangenomen. 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 63