an Schulter mehrere Armeen einheitlich einem gemeinsamen Ziele zugeführt werden; auf der anderen Seite schwachere Truppen- verbande sich auf dem Kriegstheater bewegen. Ersteres ist im Kriege die Regel, letzteres die seltene Ausnahm e." „Wenn unsere Friedensübungen sich vielfach init Aufgaben des Detachementskrieges beschaftigen, s.0 ist dieses aus Sparsam- keitsrücksichten und zu Ausbildung der Führer aller Grade wohl erklarlich." Iets verder zegt hij: „Der Aufgabesteller und der Führer müssen sich im Frieden vergegenwartigen dasz unsere Felddienstübungen ein Bild vorführen wie es im Ernstfalle sich uns nur selten bieten wird." En ten slotte: „Den Gefahren, die in bevorzugter Übung des Detachementskrieges liegen, laszt sich nur durch den Hinweis auf die Kriegsgeschichte und durch theoretische Erörterung begegnen. Niet bij alle oefeningen wordt er naar gestreefd de een of andere oorlogshandeling te baseeren op een strategischen grondslag. De hieraan verbonden moeilijkheden nemen trouwens toe met het kleiner worden van de troepenverbanden waarmede moet worden geoefend. Men ziet echter dikwijls kleine detachementen, als 't ware op listige wijze, losrukken van een grooter verband, dat men zich belast denkt met een of ander tactische opdracht. Een Brigade, in opdracht hebbende een bepaald punt te bezetten, komt, zwaar vermoeid, aan op een punt, dat nog een dagmarsch van het te bezetten punt is verwijderd. Een klein gedeelte, door omstandig heden minder vermoeid, of in staat geacht nog zwaardere ver moeienis te doorstaan, wordt echter vooruitgezonden om voor- 1 o o p i g het mooie punt te bezetten en vast te houden. De veronderstelde tegenpartij doet meestal ongeveer hetzelfde en de beide detachementen komen op het gewenschte oogenblik met elkander in gevecht. In de krijgsgeschiedenis zoekt men meestal vergeefs naar overeen komstige, veelal gevaarlijke, zij het echter dikwijls verleidelijke, manoeuvres en als men ten slotte er in slaagt er eenige te vinden, dan ziet men ze later meestal afkeuren. Het is dan ook een niet te ontkennen feit, dat, zeer zeker als het vooruitgezonden detachement uit elkaar wordt geslagen, maar in de meeste gevallen ook wanneer het als overwinnaar uit den strijd komt, de hoofdmacht waarvan het detachement werd uitgezon denper slot van rekening zijn opdracht zal moeten uitvoeren met een macht, die minder sterk is, dan blijkbaar door dengene, die de hoofdmacht uitzond, werd noodig geacht. Een andere onderstelling, die men wel eens aantreft is, dat een Brigade een spooruitlading heeft te dekken en nu in de richting, waaruit een vijand kan worden verwacht een detachement voor- 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 6