71 wenn wir uns breiter machen, mehr stosztruppartig angreifen, Ieichte und schwere M. G. noch besser ausniitzen, Minenwerfer und Begleitart. schnell herausziehen." Uit een door de D. gevonden Fr. dokument blijkt, dat deze de volgende lessen uit het optreden der D. hebben getrokken „Hauptziel des Feindes ist rasch vorwarts zu kommen, hauptsachlich durch Beniitzung der Straszen. Auf den nahen Entfernungen bewegt sich die deutsche Inf. in zahlreichen kleinen Kolonnen zu 1—2 Mann Frontbreite vorwarts. Voran gehen mehr oder weniger dichte Schiitzenlinien." Wordt op weerstand gestooten, dan wordt het vuur geopend, terwijl „Teile durch Gelandeausnützung dem Gegner die Flanken abzugewinnen suchen." De Fr. komen dan tot de slotsom„Kleinere Formationen miissen im Kampte im freien Felde ge- schult werden, man musz sie daran gewöhnen, die Marschrichtung und die Verbindung, besonders in waldigem Gelande, innezuhalten, nach vorn und in den Flanken aufzuklaren, alle Möglichkeiten, an den Feind heranzukommen undih n zu überflügeln und anzugreifen". T. a. v. de art.-steun wordt gezegd „Man musz sich damit begnügen, das Feuer auf einige zweckmaszig gewahlte Ziele zu vereinigen, urn es nicht auf eine weite Zone zu ver- zetteln. Als bestes Verbindungsmittel haben sich Meldereiter bewahrt." Rev. d'art. Juli. In „Etude sur ia composition de I'art. des grandes unités enz." vergelijkt Schr. de hoeveelheden art. in het begin van den oorlog en aan het einde daarvan gebezigd, Had men in '14 op elk Baton 5 stukken, zonder eenige reserve in de hand van den A. B., in '18 bedroeg het aantal 7 per Baton, terwijl in reserve nog 5000 kanonnen van verschillend kaliber waren. Rekent men deze ook mede, dan waren er per Baton beschikbaar 11 kanonnen. Aan Duitsche zijde had men aanvankelijk 6,5, in '18 echter 11,5 kanon per Baton. Deze cijfers zijn gemiddelden en zijn verkregen door alle inf. in rekening te brengenhoudt men slechts rekening met de eenheden, welke aan den strijd deelnamen, dan had men per Baton 24 k 27 kanonnen. Door redeneering komt Schr. tot de conclu sie, dat het gewenscht is 14 kanonnen beschikbaar te hebben. Voor 70 Divisies moet men dus_ hebben 9000 kanonnen. „Fin '18 a chaque canon correspondaient de 50 a 55 artilleurs, compte tenu des organes d'ob- servation, des sections de munitions, des équipes de reparation etc." Men zal dus moeten hebben 1 artillerist tegen 1 infanterist. „II est possible, il est même problable qu'on sera ainsi conduit a diminuer le nombre de Bataillons mobilisés au profit de l'art." en indien dit niet mogelijk zou zijn om strategische redenenon cherchera a rétablir l'ëquilibre par une nouvelle réduction sur la quantité organique d'art. correspondant a chaque Bataillon, plutöt que par une réduction de la réserve générale." Aan het einde van den oorlog waren op elke 10 stukken er 5,5 van 7,5 cM, 2,5 van 155 mM en 2 kanonnen van 105, of 155 L of 155 G. P. F. Waar men in den oorlog hoe langer hoe meer moest overgaan tot het invoeren van groote kalibers, terwijl bovendien bleek: „La puissance des armes a feu de la defense permet d'utiliser le moindre répit pour organiser rapidement un front de combat et le canon léger a tir tendu est générale- ment insuffisant dés qu'il s'agit d'atteindre der objectifs abrités" is het zaak te: „conserver un mimimum de canons légers". Berekend wordt, dat een Divisie tot haar beschikking moet hebben: 18 groepen art. van 3 batterijen van 4 stukken, waarvan 10 groepen lichte en 8 groepen zware art. Doch ook deze verdeeling is niet naar den zin van Schr., die de hoe veelheid lange en zware kanonnen wil vermeerderen; hij komt dan tot een verdeeling van 9 groepen lichte, 4 gr. krombaan en 5 gr. lang geschut, m. a. w. een verhouding van „1 canon léger pour 1 lourd." Verder wordt nagegaan welke organisatie de staven zullen moeten hebben. Hoe wel Schr. er op uit is z. i. juiste verhoudingen in het leven te roepen, schijnt het ons toe, dat hij alle verhoudingen uit het oog heeft verloren. „La réorganisation de l'art. italienne" geeft aan: „on augmenta et on améliora l'art. organique des grandes unités (Div., Corps d'armée, Armée)

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 71