uitstuurt om het ter wille van de oefening zelfstandig te krijgen b. v. met opdracht een gebeurlijken vijandelijken op- marsch te vertragen, dan wel het deboucheeren van den vijand uit een of andere pas te beletten. Komt de vijand werkelijk aanzetten met een zoo groote macht, dat deze een gevaar zou kunnen op leveren voor de aan de Brigade opgedragen dekkingstaak, dan wordt natuurlijk het Detachement geslagen en moet ook in dit geval de Br.-Comdt bij een daarop volgenden beslissenden strijd een deel van de hem toegedachte macht missen. Meestal ziet men echter ook al weer terwille van de oefening dat de vijand niet dadelijk met zijn geheele macht komt opzetten, maar óók een deel vooruit zendt (voor terreinverkenning, voor het open houden van een pas, enz.) zoodat dan per slot van rekening dikwijls in strijd met hetgeen zich in de werkelijkheid zou hebben voorgedaan de twee beschikbare Detachementen, tegen over elkaar komen. Daarbij komt, dat meermalen de Det.-comdtn een opdracht krijgen, die ruimte laat voor verschillende oplossingen, met de bedoeling hen te oefenen in (c. q. te beoordeelen op) het zelfstan dig nemen van besluiten. Zal b. v. de Comdt zijn taak op een gegeven oogenblik „offensief", of „defensief" opvatten, zal hij weg „A." of weg „B." nemen? De vraag rijst, of het wel altijd billijk is te eischen, dat bij de oplossing van dergelijke, dikwijls op een oneigenlijken oorlogs toestand berustende vraagpunten somwijlen puzzles de aan voerder dezelfde oplossing geeft als verwacht wordt en of het dikwijls niet veel logischer zou zijn geweest, dat degene, die de opdracht verstrekt, van huis uit aangeeft in welke richting de op lossing moet worden gezocht. Als bij een bespreking wordt gezegd, dat de Det.-Comdt weg „A." heeft gevolgd, terwijl het toch, in verband met den gegeven oorlogstoestand, veel logischer was geweest weg „B." te volgen, dan vraag ik mij af of het dan ook niet logischer was geweest, dat degene, die de opdracht verstrekte, het volgen van weg „B." maar dadelijk had opgedragen. Het zij mij thans vergund, n. a. van hetgeen hiervoor ten aanzien van het uitzenden van detachementen op niet-strategischen grond slag werd opgemerkt, enkele voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis te bespreken. Voorbeelden uit den oorlog van 1870— 1871. (Zie schetsen 3 en 4). De voorbeelden betreffen het uitzenden van een detachement, ter sterkte van 2 Bataljons, 1 escadron en 1 sectie Art., het geheel onder co. van den luitn-kolonel von Boltenstern op 2612 1870 en van den generaal de Jouffroy d'Abbans op 23 12 '70 van Le Mans naar Chateau Renault. 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 7