Van het 59ste BatonLuit. Simon, 2de Luit. Leroy en Malavault met vijftig jagers. Het overschot van 1200 combattanten! Een eeresaluut aan deze dapperen. Bezwaarlijk zal in de krijgs geschiedenis een voorbeeld zijn te vinden, dat aan een troep hooger eischen werden gesteld van uithoudingsvermogen, opofferings gezindheid en moed. Op waarlijk schitterende wijze hebben de jagers van Driant hun roeping vervuld. Niet dan schoorvoetend nemen wij na het relaas van zooveel dapperheid, de pen verder ter hand om der gevechtsleiding den toets der kritiek aan te leggen; ons doel zou echter slechts ten deele worden bereikt, indien wij nalieten te wijzen op fouten, die naar het ons wil voorkomen, zijn gemaakt. Waar in hooger verband werd gestreden, zal de groepscomman dant uit den aard der zaak geen invloed hebben kunnen uitoefenen op de keuze der verdedigingslijn, welke door het, naar het N. uitspringende, saillant verre van gunstig was. In lange fronten is het trouwens niet te vermijden, dat enkele gedeelten zich met minder gunstige tracé's moeten behelpen. Het nadeel van een saillant komt door den aanval op het Hazelbosch weer eens goed tot zijn recht. Opmerkenswaard is wel, dat overal, waar het Fr. front tusschen Maas en Herbebois een uitspringend gedeelte vertoont, dit door de D. tot aangrijpingspunt voor hun aanvallen wordt genomen. Om ons te beperken tot de verdedigingsgroep in het Hazelbosch, treft het, dat de aanleuning, blijkens het feit,' dat in het relaas nergens gesproken wordt van ondersteuning door neventroepen en dat wij de D. zonder veel moeite op beide vleugels de Hoofd- weerstandslinie zien bereiken, verre van voldoende is. De stelling is ingericht naar de beginselen weergegeven in de schets naast blz. 90 van de „Conseils pour l'Instruction pratique des unités d'lnfanterie en vue du combat" door Lt.-Col. Engelhard. Duidelijk is in de voorste linie (bij Engelhard genoemd parallèle principale) te onderkennen de zgn. parallèle de doublement, waarachter weer is gelegen de „parallèle des soutiens". De reserve is daarachter weer in een nieuwe lijn gelegen, welke in de studie van Grasset genoemd wordt de ligne de repli (opname linie; in schets No. 2 als „hoofdverdedigingslinie" aangegeven, in verband met de wijze, waarop de verdediging is gevoerd). Het gebrek aan voldoende steunpunten, welke eene verdediging naar de rugzijde tegen een doorgedrongen aanvaller mogelijk maken, heeft zich wreed doen gevoelen. Ware de stelling ingericht geweest en de verdediging gevoerd naar de jongste inzichten door kapt. Alting van Geusau in het (Ned.) Wet. Jaarbericht 1920--1921 op blz. 20 aangegeven, dan leidt het weinig twijfel, dat de verliezen 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 32