hoeveelheden zand, zandzakken enz. zijn dan noodzakelijk. Ook is ruime toepassing van gebetonneerde werken een vereischte. De verdedigingswerken eischen dus veel tijd en veel arbeid. Dikwijls zal met vrucht van onderwaterzettingen kunnen worden gebruik gemaakt. Eene grondige bestudeering van den waterstaatkundigen toe stand vóór en gedurende de operatiën is daarom dringend geboden. Indien de steliing door onderwaterzettingen wordt beschermd, zal de wijze van bezetten meer overeen kunnen komen met die eener polderstelling in den bewegingsoorlog met dien verstande, dat zij uit weerstandskernen met zwak bezette, doch goed bestre ken, tusschenruimten kan bestaan. Er moet naar gestreefd worden de onderwaterzettingen en waar mogelijk ook de niet geïnundeerde polders van de op de accessen vooruitgeschoven verdedigingswerken uit, te flankeeren. Omge keerd zullen de accessen van steunpunten uit, achter, of soms zelfs in de onderwaterzetting of polder gelegen, flankeerend kunnen worden bestreken. Waar de stelling ingericht is achter eene waterkeering, dienen voorzorgsmaatregelen te worden genomen met het oog op het stuk schieten van die keering door den aanvaller. Gelijke voorzorgen kunnen ook ten aanzien van achter de steliing gelegen boezem kaden e. d. noodig zijn. 133. VERVOLG. In polderterrein zullen de hiervoren ontwik kelde algemeene beginselen betreffende de inrichting van stellingen alleen gewijzigd toepassing kunnen vinden, hoewel zij ook daar als richtsnoer moeten dienen. De verschillende werken zullen in dijken moeten worden in gesneden, hetgeen dikwijls met het oog op den waterstaatkundigen toestand niet zonder bedenking is, of wel zij zullen liefst onder gebruikmaking der bestaande dijken en kaden geheel of ten deele moeten opgeworpen worden. In beide gevallen neemt de zichtbaarheid en dus de kwetsbaarheid voor artillerievuur in belangrijke mate toe. De beschikbare tijd en de vereischte hoeveelheid materialen zullen het noodig maken, dat meestal met één loopgraaf moet genoegen genomen worden. Het terrein achter die loopgraaf wordt dan herschapen in eene van een warnet van puntdraadversperrin- gen voorziene, steunpuntenzöne, waarin voorloopig de weerstands loopgraven ontbreken. De verdediging van de accessen heeft nu echter eene verhoogde beteekenis. Vooruit geschoven op ieder acces worden een, of bij groote diepte van het acces, zelfs meerdere stellingen achter elkander ingericht. Bij stellingen gedekt door onderwaterzettingen zullen, behalve op de accessen, de bewakingsposten meestal als zoodanig moeten vervallen en bij nacht of slecht zicht vervangen worden door luisterpatrouilles in kleine, met mitrailleurs bewapen- 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 39