Men zou nog kunnen trachten door het toepassen van meerdere ladingen de bezwaren van de groote Vo voor alle gevallen te compenseeren. In hoeverre dit mogelijk is, zonder de spreidingen aanmerkelijk te vergrooten door het schieten uit een voor groote aanvangssnelheden geconstruëerd kanon (voor wat betreft o. a. de rotatie) van munitie met kleine Vo is natuurlijk de vraag. De ltaliaansche proeven met een schijf zooals ook bij de Fransche veldart. is beproefd achter de buis, ten einde de luchtweerstand te vergrooten hebben niet tot een aannemelijk resultaat geleid. Echter mogen we niet uit het oog verliezen, dat een 7,5 cM. kanon met een projectiel van 6,5 K. G. eenvoudig door de aanvangssnel- heid te verminderen, nog geen houwitser wordt. Voor een derge- lijken vuurmond is een kaliber van 10 cM. wel het minste, wil men niet de uitwerking van het enkele schot zoodanig verminderen, dat een onmogelijk groote hoeveelheid munitie benoodigd zou zijn om voldoende totaal-uitwerking te bereiken. Bovendien is voor het doorslaan van vertikale dekkingen zeker een zwaarder projectiel noodig. De eindsnelheden immers bij de verschillende vuurmonden wijken veel minder van elkaar af dan de aanvangssnelheden, zoodat tot het verkrijgen van voldoende arbeidsvermogen bij het tretfen in de eerste plaats op het gewicht van het projectiel moet worden gelet. Daarom zijn dan ook in enkele landen berghouwitsers ingevoerd, geheel in overeenstemming met den eisch, dat de bergartillerie de veldart. voor het bereiken van dezelfde tactische resultaten moet kunnen vervangen. Deze art.-soort levert natuurlijk nog grootere moeilijkheden dan de vlakbaan-bergart., voor wat betreft de aanvulling van de munitie. De uitwerking van het granaatkartetsschot tegen levende doelen is aanzienlijk minder economisch, de ladingen zullen deel baar moeten zijn, waardoor het moeilijker zal zijn ze droog te houden, de richtmiddelen zullen van ingewikkelder constructie moeten worden. Wenscht men bij de bergkanonnen ook met kleinere ladingen te kunnen schieten, dan zou men desnoods enkele projectielen van hulzen met verminderde lading kunnen voorzien, wat echter ook de munitie-aanvulling, zoowel als het gebruik van de munitie, lastiger maakt. Een van de moeilijkheden bij de constructie van bergkanonnen is verder, dat de stabiliteit kleiner wordt doordat het vurende stuk bestaat uit meerdere onderdeden, waardoor spelingen tusschen die onderdeden niet altijd te vermijden zijn en waardoor de trefkans vermindert. Toch moet de trefzekerheid zoo groot mogelijk zijn, juist omdat bij deze art.-soort met haar moeilijker munitie-aanvul ling het verspillen van munitie nog meer moet worden voorkomen dan bij de andere wapenonderdeelen. De lasten moeten aan bepaalde eischen voldoen voor wat betreft afmetingen en gewicht. In Europa maakt men de totaallasten bij 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 3