die eerst naar den steiger geroeid moesten worden, konden nu geheel gesleept worden door de mijnenvegers. De paarden werden ontscheept met speciale booten, die de Duitschers voor den oorlog reeds bezaten: platte stalen booten, aan den boeg voorzien van een klapbrug. Ze waren te zwaar om geroeid te worden, doch om ze door de branding te trekken, waar ze niet doorheen gesleept konden worden door de stoom- barkassen, waren ze voorzien van een speciaal geconstrueerd ka- beltouwenstel. Sommige transportschepen lagen 5 K M. uit den wal, zoodat met vlaggen geseind moest worden om den gancr van zaken te regelen, 's Nachts werd doorgewerkt. Er werden uit voorzorg tegen vliegmachines geen vaste lichten op de lan dingsplaatsen opgesteld, doch men werkte in het schijnsel der zoeklichten. Ook de transportschepen hielden hun lichten gedekt. Op 15 October was de geheele ontscheping te Tagga voltooid. Intusschen waren de ledige transportschepen teruggekeerd om de rest der Divisie te halen. Het eerste échelon had op 16 October op het Zuidelijk schiereiland de batterijen van de land zijde genomen en het eiland doorkruist in de richting van Moon, waar ook een aantal Duitsche trawlers waren aangekomen, doch die door een oud Russisch slagschip in bedwang gehouden werden. Op 16 October landde het tweede transport in Arensburg-baai en denzelfden avond kwamen de Duitsche oorlogsschepen voor den Z. ingang van de Kleine Moon Sond en verdreven de daar liggende Russische schepen, zoodat in den nacht van 17/18 October de Duitschers van Ösel naar Moon konden oversteken. Daarna volgde op 17 October een landing op Dago door 3700 man met 300 matrozen. Het belangrijkste van het verloop van de landing op 12 October is voor ons wel de snelheid, waarmede, na grondige voorberei ding, de landende troepen zich de gelegenheid hadden verschaft hun zwaar materiëel te lossen. Veel ontschepingsmiddelen en steigermateriaal waren medegenomen. Een tweede bijzonderheid is de nadering bij nacht tot een bepaald kustgedeelte, door ge bruik te maken van een vooruit gezonden duikboot, terwijl ten slotte de vorm van de gekozen baai de afsluiting tegen duik- booten vergemakkelijkte. „Speed of landing is the great element of succes schrijft Admiraal Bacon, commandant van de Dover Patrol Het is de kunst, en de techniek maakt dit bereikbaar een groote troepenmacht te ontschepen vóór de vijand tijd heeft het landingspunt te onderkennen en te bereiken met voldoende krachten. En wat dit laatste betreft: „Nothing in war is certainty". B. Scheepsruimte en troepentransport. Het volgende is slechts bedoeld als een kleine bijdrage tot de oplossing van de vraag of de jongste ervaringen aanleiding geven om onze opvattingen van de mogelijke sterkte van een eerste B. V. transport te herzien. 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 46