Noch in de keuze van het landingspunt (wanneer verzet te verwachten is), noch in de keuze van de tusschenbasis is de bevelhebber vrij. Hij zal dan ook dikwijls genoegen moeten nemen, met eene keuze, die niet op de meest gewenschte plaats valt. Een van de punten, waarin die landingsplaats of basis tekort zal schieten, is zeer waarschijnlijk de eisch, dat op het landingspunt voldoende water aanwezig zij. Waarmede dan een nieuwe moeilijkheid ontstaat: de watervoorziening. Niet altijd hebben goede voorbereiding en verkenning, gepaard aan een goede uitvoering, hierin weten te voorzien. Het is alweder de expeditie naar Gallipoli, die een kijk geeft op hetgeen aan die watervoorziening vast kan zitten. Als verzamelplaats hadden de Eng. eenige eilanden gekozen. Daar zou het landleger wachten op het succes van de vloot tegen de Oardanellen, om dit succes vervolgens te bevestigen. Reeds in Maart bleek echter, dat op Mudros een belangrijk te kort aan water heerschte. Toch was er aan gedacht, dat bij zondere voorzieningen noodig zouden zijn. Generaal Birdwood had een generaal der Genie met een verkenningsopdracht voor uitgezonden. Deze liet drie pontons uit Egypte komen, beladen met petroleumbllkken met water en tevens bruikbaar voor den aanleg van landingspieren Zij werden door transportschepen gesleept, doch door slecht weer gingen er twee verloren. Toen werden twee houten lichters met water gevuld ten behoeve van de troepen te Mudros. Het bleef echter mondjesmaat en water gebrek was een der oorzaken van het verplaatsen van de basis van Mudros naar Alexandrië. Na de landing werd bij Hellas een toereikende hoeveelheid water gevonden; bij Anzac veroorzaakte het watergebrek vele zieken. Birdwood belastte toen een hoofdofficier speciaal met het toezicht op de drinkwatervoorziening. Gedurende de eerste dagen van Aug. moest men zich nog steeds tevreden stellen met l/2 L. per man en per dag, natuurlijk een veel te geringe hoeveelheid voor troepen, die in de hitte en in zwaar terrein moeten ageeren. Evenals bij de Boni expeditie lezen we ook hier berichten over het drinken der eigen urine. In Boni was 3 L. beschik baar, op Bali werd extra drinkwater meegevoerd. Het water bij Hellas en Anzac werd door de Marine aange voerd en door de autoriteiten der Landmacht verder gedistri bueerd. Voor Suvla waren uitgebreide orders door het hoofdkwartier gegeven. Zoo leest men in de gegevens voor Stopford: „Water is plentiful throughout the Anaforta Valley, but pending the disembarkation of watercarts, a number of mules with special 8-galon waterbags (36 L.) will be attached to the units of your command." Verder zou water uit waterlichters worden opgepompt en werd zuinigheid aanbevolen. Aan boord van het magazijn- 49

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 49