ledige, naar Gallipoli terugkeerende, hospitaalschepen, werkelijk ledig geweest zijn en of daarin dus een aanwijzing gezocht kan worden ter verklaring van het feit, dat trawlers en mijnenvegers voor evacuatie zijn gebruikt. Wel echter is het een groote fout van den aanvaller geweest bij de voorbereiding van zijn evacuatie- dienst steeds het succes als vaststaand aan te nemen. Zoo wel bij de Franschen, als de Engelschen, liet de regeling veel te wenschen over. Bij Kum Kale moesten eenige transportschepen, nadat zij door de troepen verlaten waren, onmiddellijk voor de gewonden worden ingericht, iets wat, bij aanwezigheid van duik- booten, zoolang niet alle munitie- en oorlogsvoorraden gelost waren, het torpedeeren van z. g. „hospitaal-schepen" kon uit lokken. Een Fransch hospitaalschip kwam eerst in den loop van den landingsdag, of wel den volgenden morgen. Er waren te weinig hospitaalschepen uitgerust „and troopsships had to be- rapidly converted into carriers and ambulance vessels". Het daarop aanwezige personeel was natuurlijk ook onvoldoende en het ge beurde daardoor, dat gewonden te Alexandrië aankwamen, zonder dat hun eerste verband was nagezien. Vooral „on the Black ships" was de toestand ergerlijk. Volgens den Engelschen generaal Maxwell zou het voorgekomen zijn, dat de gewonden op dek aan de felle zon waren blootgesteld en in 60 of 70 uur eten noch drinken kregen, „the almost entire absence of such conviniences as bed-pans for instance, reduced the wounded to a deplorable condition". In Maart was door den Generalen Staf een evacuatieregeling ontworpen voor 3.000 patiënten, doch kort daarna werd een nieuwe regeling voor 10.000 patiënten opgemaakt. Een geleerde twistvraag stoorde de behandeling der voorstellen n. 1.moest het ontwerp opgemaakt worden door den Generalen Staf, of door den Geneeskundigen Dienst? Voor den landingsdag was bepaald (nota van 19 April): 1. Bij elk eerste échelon (covering force) zouden 150 man geneesk. dienst medegaan en zooveel materiëel als deze konden dragen. 2. Om 2 n m. zouden verbandpl. afdn. (casualty clearingstations) landen met draagbaar materiëel: 1 bij Anzac en 1 voor de 29e Divisie. 3. Als de rest van de Divisie geland zou zijn, zou de overige uitrusting van den Geneeskundigen Dienst zoo spoedig mogelijk volgen. 4. Bestemd waren voor Hellas: het hospitaal schip „Sicilia", voor Anzac: de „Gascon", respectievelijk met ruimte voor 400 en 300 zwaar gewonden. D. w. z. schepen, die nog niet wit geschilderd waren. Militaire hosp. schepen behooren bovendien een horizontalen groenen gang van V/2 M. te hebben en particuliere een rooden, beide bovendien de voor geschreven vlaggen. 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 52