Een derde schip werd nog verwacht, de „Somali", voor de Royal Naval Division. 5. De Marine zou om 2 uur n. m. met het afvoeren der ge wonden beginnen. Beschikbaar waren voor Anzac en Hellas elk 3 pramen a 12 kribben, die naar de hospitaalschepen moesten gesleept worden. 6. Noodig geoordeeld werd door den Chef van den Genees kundigen Dienst bij het Exp. Corps nog accomodatie aan boord van 3 schepen (870 zware gevallen) voor Hellas en 720 id. a. b. van 3 schepen voor Anzac. 7. Meer geneeskundig personeel zou worden aangetrokken uit de hospitaalschepen op de operatiebasis. Men was er op voorbereid, dat de twee eerste dagen voor het hospitaalpersoneel zeer zwaar zouden zijn. Het zou dan onmo gelijk zijn voertuigen te lossen. De schepen, die de gewonden opgenomen hadden, zouden niet terug gezonden kunnen worden zoolang het succes van de landing niet verzekerd was, d.w. z. zoolang men de zekerheid nog niet had, dat men niet tot een ontruiming gedwongen zou worden. In het begin, zoolang niet alle troepen ontscheept waren, viel aan inschepen van gewonden niet te denken. Een der oorzaken van de gebrekkige regeling en organisatie van den evacuatiedienstlag in de omstandigheid, dat men in Engeland nooit een definitief bevel om te landen gegeven heeft, doch dat geleidelijk aan de landmacht een meer belangrijke op dracht werd gegeven, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De hospitaalschepen, die men gebruikte kunnen in 3 soorten worden onderscheiden a). Hospitalships, uitgerust naar de eischen van den dienst. bHospital-carriers, haastig geïmproviseerde hospitaalschepen, alleen geschikt voor korte reizen. Deze waren bij de eerste landingen niet beschikbaar. c). Transportschepen voor lichtgewonden (blackships). Vaak waren de paarden der ontscheepte onderdeelen nog aan boord. De omstandigheid, dat de gewonden niet, of onvoldoende, gesorteerd werden, of konden worden, was aanleiding, dat zware gevallen opgenomen werden aan boord van schepen van de 3e soort. Daarentegen is het ook voorgekomen, dat 300 lichte gevallen aan boord van de „Gascon" waren. Ook werden velen geëvacueerd zonder dat hun totstand dit vorderde. 53 Op Mudros lagen troepenkampementen en hospitalen door elkander. Het Australische hospitaalkamp was gebouwd langs een door transport auto's en karren druk gebruikten weg naar de pier. Bij Hellas en Anzac had men te kampen met gebrek aan ruimte, gebrek aan water, weinig gelegenheid dekkingen tegen vuur te maken. De aanvoer van benoodigdheden en voedsel ondervond eveneens moei lijkheden. Een der verbandplaatsen (casualty clearing stations) te Hellas onderscheidde zich gunstig van de anderen (No. 11 C. C. S-) en kon 23.000 gewonden en zieken bergen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 53