Natuurlijk leggen de geneeskundige rapporten den nadruk op het groote belang van de hygiëne in den troep. De chemische zuivering van drinkwater werd door de ongeoefende troepen and inexperienced officers (military and medical) niet met voldoende nauwgezetheid toegepast. Het gebrek aan gelegenheid de troepen in voorste linie regelmatig af te lossen en te doen rusten, was een der oorzaken van oververmoeidheid en vatbaarheid voor ziekten. Gewezen wordt op het nut van indekkingsmateriaal om minder vliegen op de WC's en keukens te krijgen Latrines should be boxed and made flyproof. Flyproof kitchen shelters were erected. Niet alleen de hygiënische maatregelen, maar ook de kwaliteit van de verstrekte voedingsmiddelen, oefent invloed uit op den gezondheidstoestand. Belangrijk is in dit opzicht de ervaring met verduurzaamd vleesch. Ernstige klachten kwamen over een merk „Fray Bentos", een plaats in Uruguay, waar zich ook de Liebig's fabrieken (Oxo bouillon) bevinden. Het vleesch was zeer draderig en very, very salt In de warme maanden ontstond door het gebruik ervan aanleg voor diarrhee en dysenterie. De troep zeide te kunnen opmerken, dat het aantal zieken toenam, als dat merk uitgegeven was. Volgens de uitlatingen der doctoren echter schijnt geen diarrhee voorgekomen te zijn, indien om den anderen dag Fray Bentos en versch vleesch werd verstrekt. Weer anderen geven op, dat juist de diarrhee kwam als na eenigen tijd, dat Fray Bentos gebruikt was, weer versch vleesch verstrekt werd. In Frankrijk is dit merk geregeld verstrekt en zoo schijnen het vooral de geringe kwaliteit van het vleesch en het zoutgehalte, gepaard aan de plaatselijke klimatologische verhoudingen in het landingsgebied (warmte en slecht drinkwater) te zijn geweest, die dit merk op Gallipoli een extra slechten naam bezorgden. Omtrent het Australisch vleesch bestonden geen klachten, integendeel„It was stated that when preserved meat from New Zealand or Australia was supplied, the health of the men im proved". Na November '15 verminderde het zoutgehalte van Fray Bentos vleesch en verdwenen de klachten. Verder zocht men ziekten te voorkomen, althans de vatbaar heid voor ziekte te verminderen, door varieering van het rant soen. Hiertoe werden o. a. canteens (toko's) opgericht. Tien schepen met voorraden werden tusschen 16 Juli en 4 Nov. '15 uitgezonden (met een waarde van 90.000) door de Canteen and Mess cooperative Society, waartoe de noodige gelden door het Gouvernement werden voorgeschoten. Het nut van dergelijke toko's kennen wij in het N. I. Leger reeds uit het, zij het ook bescheiden, deel der krijgsgeschiedenis, dat wij het onze mogen noemen. (Bali expeditie). De rations waren naar onze begrippen bijzonder overvloedig veel Oxo, cacao, jam and cheese. Verder bevatten zij de zeer 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 56