72 moet, volgens Schr., dit worden gevolgd. Alle artilleristen zullen bovendien met de beginselen daarin neergelegd, instemmen. Het medegeven van art. met de int, is alleen dan toelaatbaar, in „toutes les circonstances èu la marche d'approche sera pos sible, soit que l'on dispose de couverts, soit quel'effi- cacité du feu de l'adversaire ait beaucoup diminué, soit que l'on profite des té nèbres et du brouillard, voi re même artificie 1". De nadering is dus volgens Schr. het groote struikelblok en daarom is het veldgeschut niet voor deze taak gëeigend. Capt. X zag dit ook wel in en voorspelde in de toekomst het optreden van „canons spéciaux sur chenilles", doch Schr. wenscht, dat de veiligheid niet wordt verkregen door pantsering maar door geringe zicht baarheid, als gevolg van kleine afmetingen. Nagaande de eischen, welke aan deze art. moeten worden gesleld, 'komt hij tot de conclusie, dat berggeschut het aangewezen geschut is en wel van 7,5 c. M. zoo dat de munitie gelijk is aan die van het veldgeschut. „Liaison inf.-art." aangevende als ervaring uit den oorlog, dat noch het systeem van detacheering van een art. off. bij den comdt van de te ondersteunen inf., nochhetdaarbijindeelen van dien officier met een „detachement de liaison" de kwestie van de verbinding hebben o p gel os t, wenscht als middel om te verkrijgen „un corps homogène d'officiers, pénétres des mêmes idéés et nourris des mêmes principes", waardoor een betere samen werking meer gewaarborgd zal zijn, de opleiding van de offn voor de verschillende wapens niet meer in verschillende inrichtingen te doen plaats hebben, doch in één en dezelfde. Erkennende, dat een dergelijke opleiding zeer zeker te verkiezen is boven de thans in Fr. bestaande, zal o. i. de oplossing van het vraagstuk van de samenwerking hierdoor niet worden verkregen. „Considérations sur l'art. de montagne" propageert een kanon van 7,5 cM. gewicht 500 KG., gedragen door 5 muildieren, projectiel van 6,5 a 7 KG. (30 van de munitie bestaande uit GK. en 70 br. G voorts van een Hw. van 95 a 105 mM., gewicht 700 KG., gedragen door 7 dieren, projectiel van 15 KG. (br. Voor het veldkanon wordt het niet gewenscht geacht meerdere ladingen toe te passen, doch wel gebruik te maken van „plaquettes". De voor- en nadeebn van de bestaande soorten bergart. nagaande geeft Schr. aan, hoe hij zich de constructie van het door hem voorgestane geschut denkt. „Emploi de l'art. en Allemagne" (vervolg) geeft als beginselen omtrent het gebruik aan: „Pour obtenir l'unité dans la préparation du feu, il est généralement opportun de ne pas adjoindre a l'inf., dès le début de l'attaque contre les positions de campagne fortifiées, des unités d'art. de combat rapproché en sus des batteries d'inf. La répartition de l'art. en batteries de combat éloigné et batteries de combat rapproché dépend de la force de l'art. et de la situation de l'adver saire. II est recommandable de garder en réserve quelques batteries pour les engager par surprise contre l'art. ennemie dont Ia presence ne se serait pas encore révélée". Gasprojectielen worden gebruikt tegen art. doelen en „contre les pionts d'appui importants, tels que localités et bois." Eerst gedurende den aanval krijgen „des fractions toujours plus importantes de l'art. des missions de combat rapproché". Tegen dit principe van afwachten is geen bezwaar, mits er maar niet te lang gewacht wordt, n. h. v. kan men in onze terreinen reeds van den beginne afaan gedeeltelijk tot het indeelen van art. voor „le combat rapproché" overgaan. Uit „Renseignements divers" wordt gewezen op „Chenilles Chase" om de wrijving van de autobanden over den grond te vergrooten; op de gege vens ^van het proefkanon van 4 pound 7 en op de „Stroboscope pour tanks", een snel draaiende cylinder, met door dik glas gesloten openingen; door de snelle draailing heeft de waarnemer geen last van de pantsering, terwijl hij veilig zit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 72