voornamelijk met automatische camera's, opgehangen in een één persoons toestel, waarmee dan een seriebeeld wordt genomen. En waar nu het moderne toestel, inzonderheid het hierboven gewenschte van oogen en verstand al heel weinig attentie eischt, gedurende het vliegen, daar zijn we mijns inziens den tijd te boven, dat nog een tweede persoon, speciaal als verkenner, of waarnemer, in het vliegtuig medegaat. Ook de overige functies van den waar nemer kunnen zonder veel moeite op den officier bestuurder over gaan (in het Engelsche leger moet de piloot ook radio-telegrafisch kunnen seinen). Hierdoor kan dus de aanmerkelijke gewichtsbesparing voor het toestel verkregen worden. Een escadrille van 8-10 dergelijke toestellen kan dan bestaan uit een bemanning van een luitenant-commandant, die, naar het oude beginsel, is: de ziel der waarneming, terwijl de overige toestellen, evenals nu alleen optredende als ondersteuningsvlieg tuigen, slechts een soldaat of gegraduëerde tot bestuurder hebben. In 't kort dus te vergelijken met een peloton cavalerie, dat als verkenningspatrouille optreedt. En dit kan, want geen vliegenier zal beweren, dat het moderne vliegtuig, met uitzondering van starten en landen, meer attentie van hem eischt dan het paard van den cavalerist. Ook in het gevecht met andere vliegtuigen, dus optredende als jagers, kan met die escadrille worden volstaan. Wat manoeuvreer vaardigheid betreft is een klein toestel altijd in het voordeel bij een grooter, terwijl we den eisch van „zeer maniabel" aan het toestel hebben gesteld. En wat nu de mindere snelheid dan die van een jager met een 300 P. K. motor betreft, in het eigenlijke gevecht is snelheid maar een betrekkelijk voordeel en treedt de vliegcapa- citeit van den bestuurder veel meer op den voorgrond. Bovendien is de verlangde snelheid voldoende tegen het gemiddelde verken ningsvliegtuig, dat zeker niet sneller is. Het nadeel van mindere snelheid tegenover bovengenoemde groote jagers is dan te ont gaan door voor overmacht zorg te dragen. Terwijl wij nimmer in staat zullen zijn, voldoende van dergelijke groote jagers te bezitten, om daarmee de lucht schoon te vegen, omdat alleen onze geldmiddelen zulks al niet toelaten, zullen we met de door mij gewenschte toestellen wél een overmacht kunnen ontwikkelen, die gevoegd bij de geringe kwetsbaarheid, zeer veel kans op succes biedt tegen grootere vijandelijke jachtvliegtuigen. (Een enkel schot door het groote radiatorkopvlak van den thans hier in gebruik zijnde Fokker-jager stelt dit toestel al heel spoedig buiten gevecht). Ten behoeve der vuurleiding van de artillerie is het toestel ook ruim voldoende, wanneer eenvoudig een artillerist als escadrille commandant optreedt. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 19