2. Bedreigen kan nooit gevechtsdoel zijn! 2de al.: een gevechtsdoel kan niets beslissen, wèl de wil van den aanvoerder. 3. Is dit in strategischen zin bedoeld? Overigens beslist uit sluitend de wil van den aanvoerder, of hij aanvallend, dan wel verdedigend zal optreden. De 2de en 3de al. zouden kunnen vervallen als zijnde elementaire taktiek. Indien met de 4de al. een waarschuwing wordt bedoeld, ware beter alleen de laatste zin te behouden. 5 t|m 14. Zouden m. i. kunnen vervallen, als bevattende elemen taire taktiek. 16. Bevat een beginsel, waarom het woord zal behoort te veranderen in m o e t. Ook dan echter komt de redactie minder gelukkig voor; bedoeld zal zijn te zeggen: „Indien den bevelhebber „blijkt, dat een gevecht te verwachten is, moet hij tijdig de marsch- „formatie doen verlaten en zijn strijdkrachten zoodanig groepeeren, „dat een snelle overgang tot de gevechtsformatie gewaarborgd is, „of dat hij tot het gevecht gereed is. „Het beoordeelen van het juiste oogenblik daartoe, is de kunst „van de aanvoering". 18. Zou dan in verband met 16 moeten luiden: „Acht de aan voerder echter, ook na den indruk te hebben ontvangen, dat een „gevecht te verwachten is, het van meer belang de voorwaartsche „beweging voort te zetten, dan ontplooit hij zijn troepen, door de „hoofdcolonne in kleinere marschcolonnes te splitsen, zonder den „marsch te staken". In stede van beschouwingen en elementaire taktiek, worden aldus beginselen gegeven, waarnaar gehan deld kan worden. 19 en 20. Zouden o. i. kunnen vervallen. 21. Dit is een gevaarlijke redactie, omdat de uitdrukking er mede rekening houden, uitgelegd kan en zal worden, altijd de marschformatie op circa 10 K. M. opgeven! De bedoelde vuuroverval zal, ook al beschikt de vijand over zwaar geschut, in onze terreinen altijd hooge uitzondering blijven, terwijl men tegenover de uitwerking van een dergelijk vuur sceptisch gestemd kan zijn. Intusschen is in ieder geval een andere redactie wenschelijk, ook al omdat de bedoeling van het artikel zijn kan, den aanvoerder er alleen op te wijzen, dat hij altijd rekening moet houden bij het uit voeren van zijn plan, met demogel ij kheid van een vuuroverval. De laatste alinea bevat eenige elementaire waarheden zonder verdere aanwijzing. 24. Waar slaat dat „hiervoor" op? 25 Waarom niet kortweg gezegd: „De frontuitbreiding van een „Regt Inf. kan bij den aanval tot 800 M„ bij de verdediging tot ,1200 M. bedragen". 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 12