De cholera, welke bij het Italiaansche leger in 1915 ernstig heerschte, men telde toen 14978 ziekte- en 4159 sterfgevallen, werd door het systematisch inenten met cholera-vaccin zoodanig beperkt, dat zich in 1916 nog slechts 124 gevallen, waaronder 39 overledenen, voordeden. De t y p h u s, welke het Fransche leger in den aanvang van den oorlog vreeselijk bezocht, verdween om zoo te zeggen, toen zorgvuldig de systematische typhus-vaccinatie werd doorgevoerd. Gedurende de laatste 2 maanden van 1914 en de eerste 2 maanden 1915 schommelde het aantal typhuslijders tusschen de 10000 en 14000 per maand, met een totaal dooden, wisselende tusschen de 1000 en 2500 per maand. In 1918 kwamen nog slechts 2540 maandelijks voor, terwijl het aantal dooden maar hoogst zelden boven de 10 kwam. Dit resultaat grenst aan het wonderbaarlijke en de meest ver stokte tegenstanders van de cholera-typhus vaccinaties zullen tegen deze sprekende argumenten wel weinig meer kunnen in brengen. Nog dient te worden vermeld, dat bij de wet van 28 Maart 1914, dus vóór den oorlog de inenting tegen typhus reeds verplichtend werd gesteld. Dank zij de prophylactische maatregelen bedroeg tijdens den oorlog van 19141918 het aantal sterfgevallen als gevolg van ziekte 32 van het totaal aantal sterfgevallen voor het Ameri- kaansche leger (dit leger is naar verhouding veel minder dan de andere legers aan vijandelijk vuur blootgesteld geweest), 13 °,0 voor het Fransche en 9 voor het Duitsche leger. Er heeft hier dus wel een geweldige ommekeer plaats gehad, waar vroeger de meeste slachtoffers door ziekten en niet door het vijandelijk vuur of staal werden gemaakt. De tetanus, die in vorige oorlogen en trouwens ook in het begin van dezen oorlog de gewonden teisterde, is later door de prophylacyische antitetanusserum-inspuitingen tot een minimum beperkt. Het gasgangreen, dat zich ook veelvuldig vertoonde en wel voornamelijk in bepaalde streken, is belangrijk verminderd door het vroegtijdig ingrijpen door de chirurgen en naderhand bovendien door het preventief inspuiten van sérum antigangréneux bij gekwetsten, die tengevolge van de plaats der verwonding het meest voorbeschikt schenen voor die ziekte. Tegen de stikgassen hebben de gasmaskers uitstekende diensten bewezen. Het eerste hoofdstuk eindigt de schrijver met de woorden: „Ia conclusion qui s'impose en ce qui concerne la réalisation du premier but (préserver) c'est la toute-puissance de la Science, c'est a dire le róle prépondérant du savant, la suprématie du travail du laboratoire". 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 21