Is de verbinding met de concentratie-hospitalen nl. verbroken, dan zal het E. H. zoo lang de taak van die hospitalen op zich moeten nemen, totdat de verbinding weer hersteld is. Trouwens welk een belangrijke rol het E. H. in Frankrijk heeft gespeeld, blijkt wel uit de uitlating van een der vermaardste Fransche chirurgen: „II a été Ia pierre angulaire du fonctionnement chirurgical". De reserves aan personeel (équipes chirurgicales mobiles) en materiëel, waarover de chefs van den G. D. der Legers, Leger groepen en van het Groote Hoofdkwartier konden "beschikken, konden snel naar alle gewilde punten worden gebracht, dank zij een oordeelkundig gebruik van de transportmiddelen, die door het militair gezag ter beschikking van den G. D. waren gesteld. De G. D. was dus in staat, onafhankelijk van den D. E. V., de transport middelen (auto's en wagons) te gebruiken, waar en wanneer die dienst dit noodig achtte. M. i. mag bij de definitieve vaststelling van de Regeling van den dienst van het E. V. wel rekening worden gehouden met de mogelijkheid in bizondere gevallen een gedeelte der bevoegdheden van den D. E. V. over te kunnen dragen op den Ch. a. E. V. Tijdens den geheelen duur van het offensief in 1918 konden de gewonden behandeld worden in alle opzichten overeenkomstig de eischen van den oorlog, d. w. z. de absoluut onvervoerbaren ter hoogte van de Divisie of van het Legerkorps, de slechts over korten afstand vervoerbaren bij de primaire E. Hn en de over vrij grooten afstand vervoerbaren in de secondaire E. Hn of in de territoriale hospitalen (onze C. Hn). De afstand, waarover de gewonde werd geëvacuëerd, was dus geheel afhankelijk gesteld van diens toestand. Schrijver stelt zich voor, dat, hoewel de details mogen verande ren, ook voor een oorlog in de toekomst het volgende zal gelden: Aan de geneeskundige formaties van het Leger "(dus niet van het Legerkorps of de Divisie) en de nog meer naar achteren geplaatste gen. formaties zal de taak ten deel vallen om de zieken, gewonden en door gas vergiftigden te behandelen, in de technische beteekenis van het woord; alleen de gevallen van zeer groote urgentie worden door de dicht bij het front gelegen formaties behandeld. Door de consulteerende geneesheeren en chirurgen werd voor de noodzakelijke eenheid in behandeling gezorgd. Deze eenheid in behandeling bracht de inconveniënten, veroorzaakt door de wis seling van medicus of chirurg voor den zieke of gewonde tot een minimum terug. De eenheid van de wetenschappelijke en speciaal de chirurgische zienswijze heeft er o. a. toe geleid om voor de behandeling der beenbreuken de noodige steunapparaten te vereenvoudigen. Als bizonderheid zij hier vermeld, dat de zg. „attelles en store", die bij de hulpverbandplaatsen zoo uitstekend voldaan hebben, niets 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 24