2 paarden bespannen wagens. Hiervoor werden later een 3 tons vracht-auto gebruikt. Op een andere auto werd het tent-materiaal en de benoodigde utensiliën voor het oprichten van de operatie- en verband-afdeeling geladen. Hierdoor was men in staat, ook bij dikwijls veranderen van standplaats, in den kortsten tijd (]/2-1 uur) een verbandplaats met operatie-afdeeling op te richten, of af te breken. Het toegevoegde personeel van de V. P. afdeeling werd zoo min mogelijk verwisseld, zoodat het geheel vertrouwd was met zijn taak. Het werk op de V. P. moest zich steeds regelen naar de omstandigheden, in hoofdzaak den meerderen of minderen toevloed van gewonden. De werkzaamheden van deze chirurgen-ploeg bestonden uit: 1: het aanleggen van goede transportverbanden; 2: het onderzoeken van de op de Hilfsplatze (Hp. V. Pn) aangelegde verbanden op hun deugdelijkheid in verband met het verder transport; 3: het verbeteren waar noodig der verbanden; 4: het uitzoeken van de meest dringende operatiegevallen (bloedvatverwondingen, buik en hoofd-schoten en alle primair ernstig geïnfecteerden)5: het onmiddellijk opereeren van deze gevallen; 6: het zorgen voor een doelmatig vervoer naar achteren; 7: het verstrekken waar noodig van voeding; 8: het verschaffen van een onderdak voor de voorloopig onvervoerbaren en 9: het beschermen der gewonden bij een gas aanval en bij beschieting. Hieruit blijkt wel, dat aan deze geneesheeren buitengewone eischen werden gesteld. Terugkomende op de sorteering, zij nog vermeld, dat een strijd vraag, die aan het einde van den oorlog nog niet was opgelost, de volgende is: Moet de sorteering bij geopend verband, of bij gesloten verband, geschieden? De sorteering bij geopend verband is onuitvoerbaar, zoodra het aantal gewonden groot is en de lokalen zich vullen: zij stelt den gewonde bloot aan hernieuwde infecties, zij veroorzaakt nieuw iijden en zij verslindt een bovenmatige hoeveelheid verband middelen. Een sorteering met gesloten verband, al of niet gevolgd door het in orde brengen van verschoven of bevuilde verbanden, waarbij alleen wordt afgegaan op hetgeen de gewondenkaarten vermelden, is natuurlijk uit een chirurgisch oogpunt af te keuren. De waarheid ligt zooals altijd ook hier in het midden en een der uitstekendste consulteerende chirurgen van het Fransche leger, die de rol van sorteerder niet beneden zijn waardigheid achtte het tegendeel is waar verklaarde: „een geoefend sorteerder zal de juiste beslissing weten te nemen op het aspect van het gelaat, de zetel van de verwonding en de resultaten van een korte ondervraging". Op wat men vroeger droevig, maar juist, noemde „le chemin de la croix" d. w. z. den weg, die de gewonde had af te leggen vanaf de plaats, waar hij gevallen was, tot daar, waar hij definitief 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 26