behandeld werd, zijn een aantal „stations" vermijdbaar. Wanneer de gewonden het eerst gezien worden door een geneesheer van de Posle de secours régimentaire (Hp. V. P.), dan is de sorteering bij open verband verplichtend. Zij heeft tot resultaat, dat hij enkele gewonden direct naar achteren door kan zenden naar bepaalde centra, b. v. naar een centrum voor de behandeling van been breuken, wanneer de immobilisatie der breuk goed verzekerd kan worden met het oog op het transport, of naar een centrum voor schedelverwondingen, indien het letsel van de beenige schedel niet te uitgebreid is. Omgekeerd zal de schifting op de plaats van inlading in een auto in andere gevallen tot gevolg hebben: het zenden van den gewonde slechts enkele honderd meters achterwaarts, naar een vooruit geschoven operatieafdeeling, dicht bij de gevechtslinies, daar, waar de Fransche krijgschirurgen onder bescherming, of zonder bescherming, met helder hoofd en kalme handen steeds de meest urgente ingrepen hebben weten te verrichten. Deze operaties waren: het onderbinden van een groot bloedend bloedvat, ja zelfs het bewerkstelligen van bloedtransfusies bij stervenden, voor wie een verder vervoer doodelijk zou zijn geweest en die nu weer vervoerbaar werden na hun wederopstanding. De onmiddellijke sorteering is van overwegend belang en zij beantwoordt niet alleen aan de eischen van technischen aard, maar bovendien aan een militairen eisch, die verlangt, dat de tactische eenheid, welke Divisie heet, van alles ontlast wordt, wat haar kan hinderen, d. w. z. dat zij zoo spoedig mogelijk van den zwaren last, die de zieken en gewonden vormen, wordt bevrijd. Wat nu de afstand aangaat, waarover de afvoer kan plaats hebben, deze is niet in Hectometers of Kilometers uit te drukken; deze zal worden berekend naar den tijd noodig voor het afleggen van den afstand, naar het confort der voertuigen, naar de moeilijk heden van den weg, naar den toestand der verwonding. Deze zal in principe zijn: de maximum afstand, welken de gewonde kan bereiken met het minimum van bezwaren voor zijn toestand. Toen de transportmiddelen nog onvoldoende waren en ten tijde, dat men geloofde aan de absolute noodzakelijkheid van een bijna onmiddellijken ingreep dit was gedurende de eerste helft van den oorlog van 1914-1918 durfde men niet verder gaan dan 4-6 uur als tijdruimte voor den eersten afvoer (évac iation primaire). In de tweede helft en vooral aan het einde van den oorlog stond men naar aanleiding van nieuwe bacteriologische onderzoekingen der wonden 8, ja zelfs 10 uur toe. Als transportmiddelen komen alleen in aanmerking auto's en treinen, speciaal ingericht voor ziekenvervoer. De reglementen van vóór den oorlog voorzagen slechts in de behoefte van 300 350 plaatsen in de normale voertuigen voor ziekenvervoer van een leger van 2 Divisies (40000 man). Het is 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 27