medewerkers en vrienden van de geneesheeren, die het voorbeeld o-aVenvermoeienis en gevaar telden zij niet; het indeelen bij de reserve en vooral het zenden van hun sectie in reparatie, waren hun eenige vrees. Voor het Fransche front heeft het aantal door deze secties vervoerde zieken en gewonden van Augustus 1914 November 1918 de 103/2 millioen overschreden. Dit enorme aantal toont welsprekend aan de belangrijkheid van het verrichte werk in het verleden en de uitgebreidheid van de voorzieningen in de toekomst te treffen. Men zal zich niet moeten beperken tot het treffen van voorzie ningen om bij mobilisatie weder zoo'n aanzienlijk aantal auto's bijeen te brengen, maar men zal bovendien in vredestijd het vraag stuk in studie moeten nemen, hoe het contort, d. i. de ophanging van chassis of carosserie, de wijze van verwarming, zooveel moge lijk te volmaken; hiertoe zal de samenwerking van de verschillende diensten noodzakelijk zijn. Met de bestudeering van dit moeilijke vraagstuk zullen de betrokken legerautoriteiten in Indië zich m. i. ook ernstig bezig moeten houden. Verder hebben de „grands camions automobiles", gebruikt voor aanvoer van personeel of materiëel, een belangrijke rol gespeeld bij den afvoer van loopende gewonden (onze zg. marschvaardige ^wonden), doordat deze wagens bij hun teruggang ter beschik- Kino- werden gesteld van den G. D. Dit vervoer is alleen geschikt voor zeer lichte gewonden, maar het maakt het mogelijk deze snel en gedisciplineerd weg te voeren. Vóór het gebiuik van deze voertuigen voor collectief transport werden deze gewonden maar al te dikwijls roovers en onrustzaaiers, ja, vei oorzaakten zij soms een paniek. Afvoer per spoortrein. Gedurende het transport per spoor is een voortdurende controle noodzakelijk. Deze kan alleen worden uitgeoefend, wanneer de geneesheer tijdens den rit van het eene rijtuig in het andere kan komen, dus bij wagons met een middengang (die met een zijgang eigenen zich niet voor zieken- vervoer). Hieruit volgt als van zelf, dat getransformeerde goederen wagens slechts in den uitersten nood mogen worden gebezigd. Voor treinen met gewonden is het van het grootste belang, dat zij zoo spoedig mogelijk hun bestemming bereiken en daarom voorzag men, toen o. a. na het offensief bij de Aisne van April 1917 gronde kritiek was uitgeoefend op het vervoer per spoor, de treinen van het opschrift „blessés non opérés". Deze treinen o-enoten tijdens het af te leggen traject den voorrang boven alle andere en hadden slechts 8 uur noodig om het chirurgische centrum in het achterland te bereiken. In 1918 trof men nog een andere regeling, in het kort geformuleerd: „transport toujours rapide vers un point déterminé, höpital alerté oü tous les blessés seraient instantanément opérés dés leur arrivée". 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 29