Bij ons ijle spoorwegnet, met in hoofdzaak enkelspoor, zal het urgent zijn voor onze gewonden-treinen overeenkomstige regelin gen te treffen. Nauwkeurige sorteering bij het inladen der gewonden is een fundamenteele voorwaarde voor het succes van het vervoer per spoortrein. Het spreekt echter wel van zelf, dat een bijna nog belangrijker factor zal zijn een volkomen harmonische samenwerking tusschen den G. D. en den D. E. V. Het spoor we g-m a t e r i e 1. Bij de mobilisatie beschikte men over 5 ambulance-treinen, 115 geïmproviseerde en 30 gewone treinen. Aan het eind van den oorlog waren er 6 ambulance-treinen, die echter slechts aan zeer matige eischen voldeden en 36 geïmpro viseerde treinen (voornamelijk bestaande uit goederen-wagens voorzien van stellages, waaraan op zeer onvoldoende wijze de branca-ds werden opgehangen), terwijl een nieuw type was ingevoerd. Dit waren zg. semi-permanente treinen in totaal 143, bevattende plaatsen voor liggend en zittend vervoer, waarbij circulatie van het geneeskundig personeel mogelijk was door den geheelen trein, of een gedeelte daarvan. In Frankrijk denkt men in de toekomst in hoofdzaak gebruik te zullen maken van de semi-permanente treinen, aangezien de ambulance-treinen in vredestijd niet te benutten zijn en daarom opgelegd en onderhouden moeten worden. Om de groote kosten is het aanschaffen van ambulance-treinen voor Indië uitgesloten. In elk geval staan bij mobilisatie reeds te onzer beschikking de R. Kruiswagens der S. S. (beschreven in het I.M. T. van 1921 No. 5), waaruit 2 ambulance-treinen zullen kunnen worden geformeerd. Dit aantal zal natuurlijk belangrijk dienen te worden aangevuld, waarvoor zich de semi-permanente treinen het best leenen. Bij de samenstelling zullen enkele goederenwagens, ingericht voor gewondenvervoer dienst kunnen doen, maar in hoofdzaak zal zoo'n trein moeten bestaan uit personenwagens, voorzien van een middengang, zoodat zij circulatie van het toezicht houdend geneeskundig personeel gedurende den rit toelaten. Deze wagens moeten onmiddellijk bij de mobilisatie voor hunne nieuwe bestem ming worden ingericht. Goederenwagens, hoe goed ook uitgerust, voldoen daarom veel minder goed, omdat tijdens het traject het toezicht op de gewonden door den geneesheer alleen mogelijk is, wanneer de trein stilstaat. Is om deze reden het reeds uitgesloten, dat gewonden, die voortdurend toezicht vereischen, daarin worden getransporteerd, zoo komt hier nog bij, dat de wagens zich voor vervoer van ernstige gekwetsten slecht leenen, omdat het zeer moeilijk is daarin behoorlijke ventilatie en verlichting aan te brengen, terwijl zij tengevolge van de ijzeren wanden en dakbe dekking aan oververhitting bloot staan. M. i. komen de goederen- 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 30