wagens dan ook slechts voor het transport van licht-gewonden in aanmerking. Vervoer per vliegtuig. In Marokko en in de Levant werden sedert 1920 vliegtuigen voor gewonden-transport gebruikt. Voornamelijk kwamen hiervoor in aanmerking gewonden, wier toestand zoo ernstig was, dat deze een andere wijze van vervoer niet toeliet. In een jaar tijds hadden op deze wijze 700 evacuaties plaats, waarvoor zoowel geïmproviseerde, als speciale ambulance vliegtuigen werden gebezigd. Het vierde doel: TERUGBEKOMEN. Slechts weinig gewonden en zieken kwamen bij het front terug zonder het operatie- of etappe- gebied te hebben verlaten. De meesten gingen door naar het achterland en bereikten eerst na passeering van hun depot weer het front. Hierdoor werden te veel militairen te lang aan het leger onttrokken. Daarom werd bij het groote offensief in het najaar van 1918 als uitzonderingsmaatregel de regeling getroffen, dat de reconvalescenten na hun herstel regelrecht naar hun korps moesten terugkeeren, dus zonder eerst het depot te hebben aangedaan. Dit heeft een reusachtig succes gehad. Meer dan 80 der geëvacuëer- den zijn aan het front teruggekomen, waarvan minstens 60% binnen twee maanden na hun evacuatie. Naar aanleiding hiervan heeft men gezegd: „la France a fait la guerre avec ses blessés" en dat zullen wij in Indië ook dienen te doen, gezien het gebrek aan de noodige reserves. 4. VOORPOSTEN door M. R. H. Calmeijer. Waar sedert de verschijning van ons Velddienstvoorschrift (1917) de begrippen omtrent den voorpostendienst niet alleen gewijzigd, doch vooral ook zuiverder en daardoor eenvoudiger geworden zijn, moge de volgende bespreking voor hen, die, om welke reden ook, niet in de gelegenheid waren deze ontwikke ling te volgen, eenig nut afwerpen 2). Zoodra een niet-marcheerende troep binnen 's vijands bereik is, beveiligt zij zich door een samenstel van staande en bewegende 31 Ter publ. ontv. 7—10'22. Red. I.M. T. 2). Geraadpleegde bronnen. I. Reglementen en Voorschriften: ..Velddienstvoorschrift" 1917 (Ned.-Indië) Hoofdstuk V A en C; „Voorschr. op den Velddienst", 1922 (Ned.). (Nog niet officieel goedgekeurd ontwerp der tactische reglementen commissie) Hoofdstuk V A en C; „Aanw. bij de opl. der inf." (Ned.) punten 121 129; „Alg. Gev. Voorschrift", 1921, (Ned.) punten 13, 20, 95, 97, 125, 127 en 129; „Führung und Gefecht der verbundenen Waffen" 1921, (Duitschl.) punten 82—94; II. Tactische werken: Clausewitz „vom Kriege" blz. 274—281Rohrbeck- „Taktik" punten 444 e. v., 743 e. v., 783 en 813; Culmann „Cours de tactique Générale" blz. 189—196.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 31