„achterlijk schutterzullen blijven, indien zij slechts in staat zijn in geval van nood, als de betere schutters buiten gevecht gesteld of niet aanwezig zijn, te verhinderen dat de G. M. ongebruikt op het gevechtsveld staat. Wil de V. P. D. Comdt bovendien in de ondersteuningsstrook nog een geheele sectie of brigade gereed houden, om zoonoodig snel actief te kunnen optreden, wat vooral 's nachts geboden zal zijn, dan is hij hier natuurlijk vrij in. De enkele manschappen in de steunpuntjes vormen, tezamen met deze gesloten eenheid uit de tweede strook, het PIKET. De overige manschappen werken aan de verbetering van den weerstandskern, oefenen of rusten. Hen reeds bij voorbaat te bestempelen als „rustend gedeelte „lijkt mij zeer voorbarig. Ook ons „V. V. (punt 206(3) ziet dit blijkbaar in, doch vergeet m. i. de voornaamste taak van de niet op piket of patrouille zijnde manschappen te noemen, n. 1.: de verbetering van het terrein ter verhooging van de weerstandskracht van het V. P. D. Niet vergeten mag worden, dat ook in den bewegingsoorlog de schop een^ even voornaam wapen is als het geweer. In het bovenstaande is de houding van een V. P. D. in hoofd trekken geschetst en menigeen zal waarschijnlijk het woordje „WACH1" met eenige verwondering gemist hebben. Met opzet is dit woord door mij vermeden, daar het, hoewel in zijn eigenlijke beteekenis zeer zuiver, langzamerhand aanleiding gegeven heeft tot zooveel misverstand, dat ook onze nieuwe voorschriften het, naar ik hoop, zullen laten vervallen. Wat is er niet van gedachten gewisseld over de vraag of men al dan niet wachten vóór de V. P. Dn moet uitschuiven. De tegen standers hiervan, die wezen op het nadeel, dat aan het moreef der V. P. D. bezetting zou worden toegebracht door de teruggeslagen wachten, trokken de wachten daarom tot in den lijn der V. P. l)n terug. De behoefte aan tijdige alarmeering van het V. P. D., waaruit de wachten ontstaan waren, toch ook voelende, zonden zij nu staande patrouilles naar voren. Dit is evenwel slechts een veran- dering van naam. Steeds zal de noodzakelijkheid blijven bestaan om afdeelingen vanuit het V. P. D. in 's vijands richting te sturen en steeds zal een dergelijke afdeeling, als zij uiteengeslagen en teruggejaagd bij het V. P. D. aankomt, eenige ontsteltenis veroor zaken. Dit is een nadeel, dat niet te ontgaan is. Wél kan men het zeer beperken, door de taak der wachten (liever: staande patrouil les) tot bewakingte bepalen en hen niet te laten uitgroeien tot kleine V. P. Dn. Vooral aan Duitsche zijde heeft men voor dit laatste veel neiging. Het nieuwste Duitsche Gevechts- tevens Velddienstvoor schrift („Führung und Gefecht der verbundenen Waffen' 1 Sept. 1921) noemt wel in 197 als taak der wachten „ruggesteun hunner posten" te zijn, doch beveelt de toevoeging van zware 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 35