onderwerpen. Zij verbinden zich niet tot oorlog te zullen overgaan, alvorens drie maanden na de uitspraak der scheidsrechters of na het verschijnen van het verslag van den Raad verloopen zijn. Wanneer geen arbitrage plaats heeft, zal de Raad in de eerste plaats trachten het geschil tot een vreedzame oplossing te brengen. Indien hij hierin niet slaagt, maakt hij een verslag op, waarin het geschil besproken wordt en de oplossingen worden aanbevolen, welke de Raad onder de gegeven omstandigheden de beste acht. Is dit verslag met algemeene stemmen vastgesteld, dan zullen de leden van den Bond niet overgaan tot oorlog tegen de partij, welke de conclusiën van het verslag aanvaardt. Is het verslag niet met algemeene stemmen vastgesteld, dan zijn de leden van den Bond vrij om te doen wat hun tot handhaving van recht en rechtvaardig heid goed dunkt. Ook kan de Raad het geschil aan de Vergadering voorleggen; hetgeen ten opzichte van het optreden en het verslag van den Raad is bepaald, geldt ook voor de Vergadering. Een oplossing, aanbevolen door de meerderheid van de Vergadering en goed gekeurd door den Raad, heeft dezelfde beteekenis als een oplossing, welke door den Raad alleen met algemeene stemmen aanbevolen is. Cecil stelt nu voor, dat een staat, die zich door militaire voor bereidingen of militaire actie van een anderen staat bedreigd gevoelt, het recht verkrijge de zaak aan het oordeel van den Raad te onderwerpen. Indien dan de Raad met een meerderheid van 3/4 zijner stemmen van meening is, dat er voor den betrokken staat gegronde redenen bestaan om zich bedreigd te gevoelen, zal hij de zaak naar de permanente militaire commissie verwijzen met opdracht voorstellen in te dienen voor een gemeenschappelijk militair optreden ter verdediging van den bedreigden staat, indien de andere partij haar bedreigingen niet staakt. Natuurlijk moeten die voorstellen met den meest mogelijken spoed ontworpen worden. Worden zij met een meerderheid van minstens van het aantal leden door den Raad goedgekeurd, dan worden zij voor de staten, die het gemeenschappelijke garantieverdrag geteekend hebben, bindend. Aan dit ontwerp-garantieverdrag heeft Cecil vastgekoppeld een voorstel tot regeling van 'het toezicht op het nakomen van de eens aanvaarde verplichting tot beperking van de bewapening. Alleen zulke staten zullen tot een garantieverdag kunnen toetreden, die bereid zijn een regeling van algemeene beperking van de bewape ningen te onderteekenen. De Volkenbondsraad krijgt dan de ver plichting om, met behulp van de permanente militaire commissie, desgewenscht van eigen militaire attaché's, de militaire toerustin gen te controleeren. Indien een staat een leger of vloot heeft grooter dan overeengekomen, zal de Raad dien staat het noodige opmerken Art. 9 van het grondverdrag. 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 3