vlammenwerpers; inrichten en beheeren van materialen- en ge- reedschapsdepöts. Gas en rook. 163. BESTEMMING. Gas en rook zullen in den stellingoorlog een verhoogde toepassing vinden. Rookmaskeeringen kunnen, behalve door gebruik van bijzondere projectielen, ook door toepassing van rookpotten als anderszins worden gevormd en zulks in het bijzonder ter maskeering van troepenverzamelingen en van oprukkende afdeelingen bij offensief optreden. Rookmaskeering bij de verdediging heeft als regel het nadeel, dat de eigen waarneming van uit de stelling te veel wordt belemmerd; toch kan gebruik daarvan ter misleiding van den vijand van nut zijn. Behalve door gebruik van bijzondere projec tielen, kunnen gassen, daar, waar de wederzijdsche stellingen elkander dicht naderen, en bij gunstige atmospherische omstandig heden, naar de tegenpartij geblazen worden met gebruik van ingegraven loopgraafketels en loopgraafcylinders. De gasketels en cylinders moeten, met het oog op gevaar voor stukschieten, zoo kort mogelijk in de eigen stelling zijn. De vliegdienst. 164. OVERWICHT IN DE LUCHT. Zoowel bij den aanval als bij de verdediging is de -taak van den vliegdienst om te strijden voor het overwicht in de lucht. Door dit overwicht worden de gevechtshandelingen te land aanzienlijk bevorderd, en worden de opdrachten, aan de verschillende luchtstrijdkrachten te verstrekken voor verkenning, verbinding, waarneming, ingrijpen in het gevecht te land en bombardementen mogelijk gemaakt. De strijd om het overwicht in de lucht valt ten deel aan de jachtvliegtuigafdn, over welke de A. B. en de Fr. C. rechtstreeks beschikken. 165. LUCHTVERKENN1NG. De verkenningen hebben ten doel: lste. de plaatsen van gewichtige stations, troepenverzamelingen (kampen, kantonnementen, bivaks, enz.), magazijnen, vliegter reinen, alsmede het gebruik van wegen vast te stellen (verkenning op grooten afstand) 2de, de inrichting van het terrein, zooals plaatsen van battn, mitr.-nesten, loopgraven, schuilplaatsen, nieuwe werken, e. d. te bepalen (verkenning op korten afstand). Bij beide verkenningen moet het zwaartepunt gelegd worden op het vaststellen van kenteekenen van een naderenden aanval. Bijeen en ander zal de photografie zeer gewichtige diensten kunnen bewijzen. De verkenningsdienst op grooten afstand geschiedt door de verkenningsvliegtuigafdeelingen van den A. B. en den Fr. C., die op korten afstand door de vliegers van den D. C. 166. LUCHTVERBÏNDINGSDIENST. De verbindingsdienst door middel van vliegtuigen tusschen de inf. eenerzijds en de co-posten en art. anderzijds, bestaat in het overbrengen van bevelen en berichten, voornamelijk door berichtkokers, of draadloos, in het 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 41